Dawny zakład opiekuńczy w Karolewie

Mieczysław Orłowicz (1881-1959), znany popularyzator turystyki i autor przewodników tak opisał swoje wrażenia po zobaczeniu zakładu opiekuńczego w Karolewie pod Kętrzynem: Zakład wygląda jak osobne miasto i posiada własny kościół. Gdy po raz pierwszy wjechałem między zabudowania dawnego zakładu opiekuńczego Karolewa odniosłem identyczne wrażenie. Opisałem już i pokazałem na blogu tamtejszy kościół, szkołę i wieżę ciśnień. Ale poza tymi obiektami na przestrzeni wielu lat powstało szereg innych budynków. Sam zakład, założony z inicjatywy kętrzyńskiego superintendenta w 1882 roku zajmował początkowo jedynie istniejące od niedługiego czasu dom ze stajnią, ale szybko powstały pierwsze większe i niezbędne budynki, z czasem powstawały kolejne. Do opieki na epileptykami, chorymi umysłowo, czy alkoholikami potrzebny był zarówno odpowiedni personel, jak i właściwa infrastruktura – domy dla kobiet, domy dla mężczyzn, biura, mieszkania dla duchownych i urzędników, piekarnie, pralnie, warsztaty, kuchnie, stajnie, obory, spichlerze (podopieczni zakładu zajmowali się m.in. hodowlą zwierząt i uprawą roślin). Trudno znaleźć w dostępnych źródłach dokładne nazewnictwo i pierwotne funkcje poszczególnych obiektów, co do niektórych można jednak się domyśleć, a na pewno warto przespacerować się między nimi. Dziś większość z nich pełni zupełnie inne role, zwłaszcza mieszkalną, poszczególne budynki oraz sam teren wokół nich są powoli rewitalizowane i wyglądają naprawdę coraz lepiej. Warto także zapoznać się z ciekawą, ale i tragiczną historią tego miejsca, naznaczoną okrucieństwem wojen i hitlerowskiej ideologii – polecam artykuł wskazany poniżej w źródłach. A jeśli chcecie poczuć obecny klimat tego mini-miasteczka, zachęcam do noclegu w jednym z tamtejszych zabytkowych budynków.

  • Miejsce: Karolewo, gm. Kętrzyn, pow. kętrzyński, woj. warmińsko-mazurskie
  • Data budowy: od 1882
  • Stan: bdb/db
  • Możliwość zwiedzania: tak (z zewnątrz) / nie (wewnątrz)
  • Inne: obecnie poszczególne budynki pełnią różne funkcje, przede wszystkim mieszkalne
  • Źródła: Jasiński, Grzegorz, Zakłady opiekuńcze i lecznicze w Karolewie (powiat kętrzyński) w latach 1882-1945, w: Komunikaty Mazursko-Warmińskie 3, 249-298, 2008; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2020-08-16 – 2020-08-17, 2020-08-19


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.