Kościół pw. św. Jakuba w Gdańsku

Cóż, w tym roku nie udało mi się dotrzeć do Gdańska, co stało się niemalże swoistą tradycją lat ostatnich. Jednak w moich archiwach fotograficznych znajduje się nieco fotografii gdańskich zabytków, uwiecznionych podczas styczniowych wyjazdów. Trzy lata temu jeden z porannych spacerów po Gdańsku zaowocował m.in. serią zdjęć kościoła pw. św. Jakuba. Zabytek ten znajdziemy na Starym Mieście, przy ulicy Łagiewniki. To obiekt, którego historia sięga początków XV wieku. Pierwotnie gildia szyprów zbudowała w tym miejscu kaplicę razem ze szpitalem. Jednak już po 17 latach kaplica została zastąpiona przez kościół (wkrótce spalony przez wojska husyckie, lecz równie szybko odbudowany). Rok 1636 przyniósł tragiczny w skutkach pożar, ale po trzech latach odbudowano świątynię. Tak naprawdę jej wygląd nie zmieniał się znacznie w ciągu następnych lat, oszczędzały ją także działania wojenne, w tym 1945 roku (niewielkie uszkodzenia). Zmieniała się za to funkcja obiektu, który między 1807 a 1808 i 1815 a 1946 rokiem nie pełnił funkcji sakralnych; w tym czasie stanowił m.in. siedzibę Biblioteki Miejskiej, Szkoły Nawigacyjnej, hali wystawowej, czy szpitala wojennego (w czasie I wojny światowej). Tak różne funkcje spowodowały adaptację kościoła i przebudowę wnętrza – dopiero w latach 1947-1948 usunięto utworzone wcześniej wewnątrz podziały. W następnych latach po wojnie powoli urządzano kościół, a w 2005 roku dokonano poważnego remontu dachu i stropu modrzewiowego.

  • Miejsce: Gdańsk, woj. pomorskie
  • Wyznanie: rzymskokatolickie
  • Diecezja: archidiecezja gdańska
  • Dekanat: Gdańsk Śródmieście
  • Kalendarium: 1432-1433; 1636 – spłonął od uderzenia pioruna; 1639 – zakończono odbudowę; 1817 – przebudowa na Bibliotekę Miejską i Szkołę Nawigacyjną; 1881 – na wieży osadzono hełm z rozebranej Bramy św. Jakuba; 1947-1948 – usunięcie podziałów wewnątrz budynku; 2005 – remont dachu i stropu
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: ?
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków 15.10.1973 pod numerem pod numerem A-777
  • Źródła: Błażej Śliwiński (red.), Encyklopedia Gdańska, Fundacja Gdańska 2012, s. 509-511; Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2017-01-15


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.