Cmentarz ewangelicki w Glaznotach

Kiedy w sierpniu zeszłego roku odwiedziliśmy po wielu latach Glaznoty (pow. ostródzki) byłem przekonany, że udało mi się zobaczyć i sfotografować wszystkie ciekawe i istniejące tam zabytki. Byłem w błędzie! Dopiero teraz dowiedziałem się, że możemy tam znaleźć aż trzy dawne cmentarze ewangelickie. Jeden z nich funkcjonuje obecnie jako rzymskokatolicki – parafialny, inny to cmentarz rodowy, a ja zobaczyłem cmentarz ewangelicki położony przy kościele ewangelicko-metodystycznym (pierwotnie katolickim), który miałem już okazję opisać na blogu. Na dokładne przyjrzenie się temu miejscu zabrakło więcej czasu, niemniej jednak już na pierwszy rzut oka widać, że choć teren nieczynnego cmentarza jest zadbany, to widocznych nagrobków niewiele. Co ciekawe, wskazana w źródłach niniejszego wpisu uchwała Rady Gminy Ostróda (na terenie której leżą Glaznoty) wskazuje, jako datę założenia cmentarza, wiek XV… Być może faktycznie pierwsze pochówki w tamtym miejscu to XV stulecie, jednak widoczne inskrypcje wskazują głównie na początek XX wieku. Niestety, cmentarz ten znajduje się jedynie w gminnej ewidencji zabytków, a nie w wojewódzkim rejestrze. Co ciekawe – i dziwne – zostało do niego wpisane, oprócz oczywistego kościoła jedynie ogrodzenie, cmentarz już nie.

  • Miejsce: Glaznoty, gm. Ostróda, pow. ostródzki, woj. warmińsko-mazurskie
  • Wyznanie: ewangelickie
  • Data założenia: XV w. / XIX w.
  • Stan: dst
  • Inne: nieczynny
  • Źródła: Uchwała Nr XVII/102/12 Rady Gminy Ostróda z dnia 20 stycznia 2012 r. w sprawie przyjęcia Programu Opieki nad Zabytkami Gminy Ostróda na lata 2012-2015, OpenStreetMap,
  • Zdjęcia wykonane: 2020-08-19


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.