Dawny budynek główny komendantury garnizonu pruskiego (obecnie siedziba Rady Miasta) w Gdańsku

Podczas krótkiego, ale bardzo udanego pobytu w Gdańsku w czerwcu ubiegłego roku spacerowe ścieżki zaprowadziły mnie obok budynku, który mijałem wielokrotnie jadąc samochodem. Tym razem zobaczyłem go z bliska i, oczywiście, sfotografowałem. W mojej ocenie to jeden z najpiękniejszych i najbardziej zadbanych zabytków Gdańska. Mowa o tzw. Nowym Ratuszu, w którym od 2000 roku ma swoją siedzibę Rada Miasta. Budynek powstał jednak w zupełnie innym celu – jako siedziba komendantury garnizonu pruskiego, obok stajni i nieistniejącej już oficyny. Cały kompleks zbudowano w latach 1898-1901 w stylu neorenesansowym za 620 tysięcy marek. W latach 1919-1939 pełnił już inną funkcję – był siedzibą wysokiego komisarza Ligii Narodów, w czasie wojny mieściło się w nim m.in. biuro i mieszkanie głównego dowódcy XX Okręgu Wojskowego, a w latach 1945-1957 Komitet Miejski PZPR. Jednak swą największą popularność zawdzięcza chyba studenckiemu klubowi Żak, do którego zabytek należał przez 43 lata. Znakomity stan budynku, uwypuklający mnogość detali z pewnością przyciągnie mnie jeszcze raz, bym mógł wykonać nieco więcej zdjęć i uzupełnić jego galerię na blogu.

  • Miejsce: Gdańsk, woj. pomorskie
  • Data budowy: 1898-1901
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie siedziba Rady Miasta Gdańska; obiekt wpisany do rejestru zabytków 17.04.1972 pod numerem A-476
  • Możliwość zwiedzania: ?
  • Źródła: Wikipedia, nid.pl, Błażej Śliwiński (red.), Encyklopedia Gdańska, Fundacja Gdańska 2012, s. 701; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2019-06-17


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.