Kościół pw. św. Wojciecha w Krakowie

Choć krakowski Rynek Główny kojarzyć się może głównie z Sukiennicami i Bazyliką Mariacką, to nie są to jedyne jego zabytki, pomijając oczywiście w tym momencie liczne kamienice. W południowej części Rynku, niemalże u wyloty ulicy Grodzkiej znajdziemy bardzo ciekawy i jeden z najstarszych (choć jego obecny wygląd niekoniecznie musi o tym świadczyć) zabytek Krakowakościół pw. św. Wojciecha. Jego historia jest bardzo długa i sięga X/XI wieku. Wówczas zbudowano pierwszy, drewniany kościółek w miejscu, w którym miał nauczać biskup Wojciech, podczas swojej podróży z Węgier do Prus. Krótko po zbudowaniu pierwszej świątyni nadbudowaną ją o nową, także drewnianą, by w końcu wznieść murowaną, romańską. Kształt obecny otrzymała w dużej mierze dzięki przebudowie w stylu barokowym w XVII wieku. Poza cechami charakterystycznymi dla tego okresu kościółek został podniesiony, z racji podwyższania się poziomu bruku rynku. Ostatnie znaczące zmiany w architekturze zabytku wprowadzono w latach 60. ubiegłego wieku – do najważniejszych należało podzielenie budowli na 2 poziomy: górny – świątynię i dolny – ekspozycję o podziemnej historii Rynku. Dziś ten mały kościółek stanowi ważny i charakterystyczny element krakowskiego Rynku Głównego i świadczy o wielkości tego placu, mieszczącego kilka ważnych i charakterystycznych zabytków.

  • Miejsce: Kraków, pow. Kraków, woj. małopolskie
  • Wyznanie: rzymskokatolickie
  • Archidiecezja: krakowska
  • Dekanat: Kraków Centrum
  • Data budowy: X/XI w. – pierwszy drewniany; XI – drugi drewniany; XI/XII w. – kamienny, romański; XVII – przebudowa w stylu barokowym; lata 60. XX w. – podział na 2 poziomy: górny – świątynia, dolny – ekspozycja o podziemnej historii Rynku
  • Stan: bdb
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków 17 lutego 1975 pod numerem A-79
  • Źródła: Wikipedia, wojciechnarynku.pl, diecezja.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2019-07-18


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.