Dawny kościół ewangelicki w Rywałdzie

Są zabytki nie tylko zapomniane, ale i takie, o których trudno znaleźć informacje. Należy do nich dawny kościół ewangelicki we wsi Rywałd, w jego dawnej części zwanej Rywałdem Szlacheckim. Zbudowany został w latach 1913-1914, a jego architektem był Alfred Lenz z Grudziądza. Zapewne w 1945 roku został opuszczony, jednak trudno znaleźć informacje na temat jego dalszych losów. Jedno jest pewne – jest dziś w bardzo złym stanie, postępującej ruiny. Obok znajduje się dawna pastorówka, dziś zamieszkana. Dostęp do kościoła jest utrudniony, jednak można go zobaczyć z zewnątrz i odnaleźć np. płaskorzeźbę gołębicy Ducha Świętego. Ten ciekawy zabytek stanowi bardzo wyraźny kontrast do innego, znajdującego się w południowej części wsi – kościoła pw. Narodzenia NMP i św. Sebastiana oraz klasztoru kapucynów – zadbanego i wpisanego do rejestru zabytków. Szkoda, że dawny zbór ewangelicki został spisany na straty. A może jednak nie?

  • Miejsce: Rywałd, gm. Radzyń Chełmiński, pow. grudziądzki, woj. kujawsko-pomorskie
  • Wyznanie: ewangelickie
  • Data budowy: XIX/XX w.
  • Stan: ruina
  • Inne:
  • Źródła: Tomasz Stochmal, Zapomniane miejsca. Kujawsko-pomorskie, Wydawnictwo CM 2015;  Piotr Birecki, Jarosław Kłaczkow, Kujawsko-pomorskie kościoły ewangelickie dawniej i dziś, Machina Druku / Parafia Ewangelicko-Augsburska w Toruniu, Toruń 2018;OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2020-09-22


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.