Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia w Drogoszach

Dziś zapraszam na trzecią wirtualną wycieczkę do wsi Drogosze. Prezentowałem już tamtejszy wspaniały pałac, prezentowałem także zrujnowany dworzec kolejowy; dziś czas na najstarszy zabytek – kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia. Jego historia sięga XIV wieku – dokument fundacyjny wydany przez Konrada v. Wolfsdorff datowany jest na 1361 rok. Wówczas także powstał mur zakrystii. Już nieco ponad 200 lat później świątynia znajdowała się w bardzo złym stanie, co doprowadziło do rozbiórki dużej części kościoła i postawienia nowych murów, a także wyposażenia wnętrza. W 1742 roku dobudowano od północy grobowiec rodziny Dönhoffów (właścicieli pałacu i dóbr), w którym pochowano Bogusława von Dönhoff. Jego popiersie (wraz z herbem z głową dzika) widoczne jest nad wejściem do grobowca; na gzymsach można zobaczyć alegoryczne figury z 1742 roku wykonane przez Jana Henryka Meissnera; niestety, są dziś w kiepskim stanie. Koniecznie także trzeba zwrócić uwagę na pamiątkową płytę z roku 1890 roku, umiejscowioną nieopodal, ufundowaną przez hrabiego zu Stolberg na cześć hrabiów von Dönhoff. W 1945 roku kościół został dość mocno zniszczony, zwłaszcza wyposażenie i jego drewniane elementy. Dopiero w 1965 roku, kiedy trafił w ręce katolików, rozpoczęła się jego odbudowa. Dziś zabytek (wpisany do rejestru w 1950 roku) jest w dobrym stanie. Choć nie można zwiedzać jego wnętrza (co jest charakterystyczne dla wiejskich kościołów), to warto go zobaczyć, chociażby ze względu na wspomniane pamiątki po rodzinie Dönhoffów.

  • Miejsce: Drogosze, gm. Barciany, pow. kętrzyński, woj. warmińsko-mazurskie
  • Wyznanie: rzymskokatolickie
  • Diecezja: archidiecezja warmińska
  • Dekanat: reszelski
  • Data budowy: XIV w.; XVI w. – przebudowa; 1742 – dobudowa grobowca rodziny Dönhoffów; 1935 – remont; 1945 – zniszczenia wojenne; 1965 – remont
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków 11.02.1950 pod numerem 33 (D/6, D/7)
  • Źródła: barciany.pl, archwarmia.pl, nid.pl, tablica informacyjna obok kościoła; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2020-08-17


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.