Dawny folwark w Mełnie

Zgodnie z obietnicą z końca października zapraszam na wirtualną wycieczkę do Mełna – ponownie, ale dziś skupimy się nie pałacu, lecz na towarzyszących mu zabudowaniach dawnego folwarku. Podobnie, jak sam pałac należą one do Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Krakowie i, podobnie jak pałac, pochodzą – w większości – z XIX wieku. To prawdziwy skarb architektoniczny dla miłośników cegły i elementów neogotyku. W skład zespołu folwarcznego – wpisanego do rejestru zabytków w 2001 roku – wchodzą: rządcówka, dom robotników folwarcznych (mieszczą się w nim obecnie biura Zakładu), 3 obory, stajnia, 3 stodoły, owczarnia, gorzelnia, magazyn, szopa na maszyny, dom ogrodnika i ogrodzenie z bramą. Rzecz jasna, poszczególne obiekty pełnią dziś inną funkcję, może poza bramą, a ta jest szczególna – została zbudowana jako wierna kopia bramy wjazdowej zamku krzyżackiego w Pokrzywnie. W internecie trafiłem na informację, iż każdy z budynków folwarcznych ozdobiony był płaskorzeźbą, która wskazywała na jego przeznaczenie i funkcję. Na pewno zachowała się płaskorzeźba na stajni – koński łeb. Niestety, nie wszystkie obiekty folwarku można zobaczyć (nie mówiąc już o zwiedzaniu) – te, które sfotografowałem znajdują się po drodze do pałacu.

  • Miejsce: Mełno, gm. Gruta, pow. grudziądzki, woj. warmińsko-mazurskie
  • Data budowy: 1855-1940
  • Stan: db
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków (wraz z parkiem i pałacem) 5.07.2001 pod nr A/36/1-16
  • Możliwość zwiedzania: z zewnątrz (po uzgodnieniu)
  • Źródła: praca zbiorowa, Przewodnik turystyczny po powiecie grudziądzkim, Powiat Grudziądzki, Grudziądz 2014; odznaka.kuj-pom.bydgoszcz.pttk.plciekawe-miejsca.net, nid.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2020-09-22


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.