Dawny arsenał w Chełmnie

Wrześniowy spacer po Chełmnie ze znakomitym przewodnikiem w ręku („Twierdza Chełmno”, praca zbiorowa, Wyd. SGK – Tomasz Kowalski) był niezwykle udany. Poznałem Chełmno od mniej znanej strony, związanej z militarną przeszłością miasta. Po drodze wyznaczonej przez twórców wspomnianego przewodnika trafiłem na budynek dawnego arsenału, znajdujący się przy skrzyżowaniu ulic: al. 3 Maja, gen. Józefa Hallera, św. Ducha i Wałowej. Określenie tego zabytku arsenałem jest jak najbardziej trafne (mieścił magazyn broni), ale to nie była jedyna jego funkcja związana z wojskiem – obiekt pełnił także rolę głównej wartowni, czy sali ćwiczeń korpusu kadetów. Można przypuszczać, że poszczególne funkcje budynek, wzniesiony w 1811 roku, a nadbudowany w 1885 pełnił w różnym okresie. O zupełnie innej roli dawnego arsenału można przeczytać na stronie obecnego właściciela i użytkownika budynku – przez pewien czas znajdowało się w nim kino „Wiarus”. Po pożarze w 1972 roku zabytek został odbudowany, a obecną funkcję – wspomnianej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Walentego Fiałka – pełni od 1984 roku.Prawdopodobnie kilka lub kilkanaście lat temu przeszedł remont, bo prezentuje się obecnie znakomicie.

  • Miejsce: Chełmno, pow. chełmiński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1811; 1885 – nadbudowa; 1972 – obiekt spłonął, po kilku latach został odbudowany
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: tak (częściowo – biblioteka)
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków 23.09.1978 pod numerem A/259
  • Źródła: mbpchelmno.net, nid.pl, praca zbiorowa, Twierdza Chełmno. Przewodnik, SGK – Tomasz Kowalski, Grudziądz 2016; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2020-09-17


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.