Dworzec kolejowy w Kętrzynie

Z jaką przyjemnością ogląda się tak zadbane i zagospodarowane zabytki! Po zobaczeniu i sfotografowaniu licznych zrujnowanych i zapomnianych dworców kolejowych wizyta w Kętrzynie na tamtejszej stacji kolejowej i możliwość obejrzenia dworca była dla mnie prawdziwą przyjemnością. A wszystko to dzięki remontowi, jaki zabytek przeszedł kilka lat temu. Odzyskał dawny blask, służy swoim pierwotnym celom – obsłudze pasażerów i lokalnej społeczności. Remont przeprowadzono, uwypuklając historyczne pamiątki – niemieckie napisy kierunkowe i z nazwą miejscową oraz zwracając uwagę na detale – zwłaszcza snycerskie i charakterystyczny zegar. Wszystko to pod nadzorem konserwatora – dworzec wraz z kilkoma obiektami towarzyszącymi i technicznymi został wpisany do rejestru zabytków w 2007 roku. Warto nadmienić, iż jest to jeden ze starszych dworców na terenie Polski – powstał w 1867 roku, kiedy to Kętrzyn uzyskał połączenie kolejowe z Korszami (i dalej m.in. z Bartoszycami). Być może został rozbudowany w 1907 roku, gdy z Kętrzyna można było dojechać bezpośrednio także do Węgorzewa. Szkoda tylko, że remont sprzed kilku lat nie objął wszystkich budynków stacyjnych (zwłaszcza magazynu szkieletowego) i peronów, ale na to może jeszcze przyjdzie kiedyś czas. Galeria zdjęć dworca wzbogacona została o niektóre budynki stacyjne i widoki na samą stację.

 • Miejsce: Kętrzyn, pow. kętrzyński, woj. warmińsko-mazurskie
 • Data budowy: 1867
 • Stan: bdb
 • Inne: przy liniach kolejowych: 259 Kętrzyn – Węgorzewo i 38 Białystok – Głomno; wpisany do rejestru zabytków 7.10.2007 pod numerem A-4480
 • Możliwość zwiedzania: tak (częściowo)
 • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011; bazakolejowa.pl, ketrzyn.wm.pl, Wikipedia, OpenStreetMap
 • Zdjęcia wykonane: 2020-08-18


2 uwagi do wpisu “Dworzec kolejowy w Kętrzynie

  • No, trzyma się. Urzekł mnie estetyką, detalami. No i faktem, że znajduje się w mieście powiatowym, a nie wielkiej aglomeracji. Dobrze, że dworce remontują i w takich miejscach.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.