Dworzec kolejowy w Lipinkach

Ostatnim, prezentowanym na blogu dworcem kolejowym był obiekt w Drogoszach, przy linii kolejowej 353 Poznań Wschód – Skandawa (Żeleznodorożnyj). Podążając tą linią około 170 km w kierunku południowo-zachodnim dotrzemy do dawnej stacji, a obecnie zaledwie przystanku Lipinki. Zlokalizowano na nim murowany dworzec pochodzący prawdopodobnie z 1911 roku – wtedy to bowiem Lipinki (jako Lippinken) pojawiły się w rozkładzie jazdy po raz pierwszy, choć odcinek linii, na którym się znajdują funkcjonował już od 1872 roku. Tory przeszły tu całkiem niedawno solidny remont, na peronie nadal odbywa się ruch, choć 3 lata temu przystanek obsługiwał zaledwie ok. 50-99 podróżnych na dobę. Dziś do dyspozycji mają oni jedynie wspomniany peron i ławki, bowiem sam dworzec nie pełni już żadnych funkcji, nawet mieszkalnych. PKP opuściły go już dawno, zarówno w sensie fizycznym, jak i pozostawiając na pastwę losu i płomieni – te zniszczyły częściowo wnętrze budynku prawie 8 lat temu (ogień został zaprószony przez bezdomnych, którzy w jednym z pomieszczeń rozpalili… ognisko). Szczęście w nieszczęściu, że zabytek jest dobrze zabezpieczony przed wejściem osób niepowołanych. Jednak, bez pomysłu na zagospodarowanie będzie tylko niszczał, powoli tracąc kolejowe atrybuty – nie ma już zegara na elewacji od strony peronu, ani podświetlanych tablic z nazwą przystanku, widocznych jeszcze na zdjęciach dostępnych w internecie, a wykonanych 7 lat temu. Galeria zdjęć dworca w blogowym wpisie została uzupełniona o fotografie budynku stojącego obok (prawdopodobnie technicznego) oraz, także nieczynnej, nastawni.

 • Miejsce: Lipinki, gm. Biskupiec, pow. nowomiejski, woj. warmińsko-mazurskie
 • Data budowy: 1911
 • Stan: zły
 • Inne: przy linii kolejowej 353 Poznań Wschód – Skandawa (Żeleznodorożnyj)
 • Możliwość zwiedzania: nie
 • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011; wspolczesna.pl, OpenStreetMap
 • Zdjęcia wykonane: 2020-09-22


2 uwagi do wpisu “Dworzec kolejowy w Lipinkach

 1. Wychowałem się przy dworcu kolejowym w Lipinkach. Gdy patrzę na te zdjęcia, to złość mnie ogarnia. Piękny budynek dworcowy tak zniszczony . Tam na piętrze mieszkał Zawiadowca stacji, a dyżurni ruchu byli zatrudnieni przez całą dobę. Pracował tam mój ojciec nieprzerwanie od 1933 r do 1959r. Ja też tam pracowałem w 1960 roku. Przykry widok, brak słów.

  Polubienie

  • Dziękuję Panu za ten komentarz. Niestety, tylko dzięki takim wspomnienion i zdjęciom miejsca jak te będą żyć. Niestety, PKP nie zdała i nadal nie zdaje egzaminu z szacunku do swojej przeszłości.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.