Pałac w Mełnie

W końcu udało się! Zobaczyłem i sfotografowałem jeden z najciekawszych i dość zapomnianych zabytków województwa kujawsko-pomorskiego. Mowa o pałacu we wsi Mełno (pow. grudziądzki). Dotarłem do niego podczas wrześniowej wycieczki, mijając najpierw wspaniałe zabudowania folwarczne – o tych napiszę w jednym z następnych blogowych wpisów. Sam pałac został zbudowany w 1855 roku przez Emila Bielera, syna Gotlieba – urzędnika pruskiego, który w 1830 roku kupił majątek mełneński, obejmujący samo Mełno oraz Wygodę, Grutę i Linowo. Obiekt został wzniesiony w stylu eklektycznym, z wpływami neogotyku angielskiego, o nieregularnym kształcie, z charakterystyczną wieżą od południa. Pałac wydaje się mało przekształcony i faktycznie – historia go oszczędziła: w rękach Bielerów pozostał do 1945 roku, a po wojnie stał się własnością Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Krakowie i pozostaje nią do dziś. Tym bardziej szkoda, że nie jest udostępniony do normalnego zwiedzania; zachowało się sporo z pierwotnego wyposażenia, włącznie z żyrandolami, piecem kaflowym, czy serią obrazów z 1891 roku autorstwa Gustawa Breuninga z Grudziądza, przedstawiającymi okoliczne zamki krzyżackie. Ale o tym mogę przeczytać jedynie z przewodników, pałac pozostał dla mnie zamknięty. Z pewnością, przydałby mu się solidny remont, przywracający dawny blask. Jest jednak w dość dobrym stanie, a od 2001 roku, wraz z towarzyszącymi zabudowaniami folwarcznymi znajduje się w rejestrze zabytków (park i cmentarz rodowy Bielerów zostały wpisane odpowiednio w 1987 i w 2006 roku).

  • Miejsce: Mełno, gm. Gruta, pow. grudziądzki, woj. warmińsko-mazurskie
  • Data budowy: 1855
  • Stan: db-
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków (wraz z parkiem i zabudowaniami folwarcznymi) 5.07.2001 pod nr A/36/1-16
  • Możliwość zwiedzania: z zewnątrz (po uzgodnieniu)
  • Źródła: praca zbiorowa, Przewodnik turystyczny po powiecie grudziądzkim, Powiat Grudziądzki, Grudziądz 2014; odznaka.kuj-pom.bydgoszcz.pttk.pl, ciekawe-miejsca.net, nid.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2020-09-22


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.