Kamienica Pod Srebrnym Hełmem we Wrocławiu

Dzisiejszym wpisem blogowym wrócę z wielką przyjemnością do urlopu we Wrocławiu ponad 2 lata temu. W ciągu kilku dni zwiedziłem miasto, poznając między innymi liczne ulice Starego Miasta. Prawdziwą przyjemność sprawiało mi oglądanie i fotografowanie licznych i odrestaurowanych kamieniczek, otaczających Rynek. Urzekły mnie nie tylko swoim wyglądem, ale i niezwykłymi nazwami, pochodzącymi zazwyczaj od charakterystycznego detalu czy barwy. Jednak nie tylko wokół Rynku można obejrzeć zabytkowe kamienice, lecz także przy innych ulicach Starego Miasta. Zatrzymamy się dziś na chwilę na ulicy Kuźniczej, gdzie pod numerem 12 zobaczymy kamienicę Pod Srebrnym Hełmem (najlepiej, w całości widać ją z ulicy Igielnej). To barokowa kamienica, powstała w XVIII wieku. Jej fasada jest uznawana za jedną z najbardziej dekoracyjnych we Wrocławiu. Kilka lat temu została znakomicie odrestaurowana, dzięki czemu możemy dziś podziwiać nie tylko wspaniałą kolorystykę, ale także mnóstwo detali, jak gipsowe ornamenty, opaski okienne, czy godło kamienicy widoczne nad witrynami parteru (co ciekawe, jest to kopia – oryginał znajduje się w zbiorach Muzeów Miejskich Wrocławia w Ratuszu). Walory architektoniczne kamienicy Pod Srebrnym Hełmem zostały docenione w 1949 i 1962, kiedy to została wpisana do rejestru zabytków.

  • Miejsce: Wrocław, woj. dolnośląskie
  • Data budowy: XVIII w.; 1945 – zniszczona; 1969-1972 – odbudowana z przebudową wnętrz
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Inne: wpisana do rejestru zabytków 5.12.1949 (nr 102) oraz 6.02.1962 (nr A/4020/71)
  • Źródła: Andrzej Konieczny, Badania i konserwacja barokowej kamienicy pod Srebrnym Hełmem, w: Przegląd Budowlany, 3/2013, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2018-07-17


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.