Zamek w Barcianach

W poszukiwaniu miejsc ciekawych i interesujących dotarłem w tegoroczne wakacje do wsi Barciany (do 1945 roku miasta). Znajduje się tam, położony nieco na uboczu, zamek krzyżacki. Wyjątkowość tego miejsca to nie tylko jego długa historia i dobry stan zachowania, ale także fakt, że jest to miejsce zupełnie opuszczone. Ale, po kolei. Zamek w Barcianach zbudowany został w XIV-XV wieku. Początkowo plany zakładały budowę warowni dla komtura, jednak zostały zweryfikowane przez krzyżaków po przegranej wojnie z Polską. W ciągu następnych stuleci obiekt przebudowywano, zmieniano, ale – co warte podkreślenia – zachował się w dobrym stanie do naszych czasów. Pewnie także dlatego, że między 1842 a 1945 rokiem stanowił własność prywatną, a nie źródło budulca. Po 1945 roku ulokowano w nim magazyny i biura PGR; od 2001 roku znów znajduje się w rękach prywatnych. Podobno planowany był jego remont i dostosowanie do celów konferencyjno-hotelowych, jednak obecnie nic w nim się nie dzieje, stoi zamknięty na cztery spusty, ale dobrze zabezpieczony. Szkoda, bo już z zewnątrz widać, że to bardzo ciekawe miejsce. Zachowały się dwa zamkowe skrzydła (w północnym sale mieszkalne i magazyn; we wschodnim m.in. kaplica i kapitularz), cylindryczna wieża w narożniku północno-wschodnim oraz zachodnie skrzydło spichrzowe z XVI wieku i XVIII-wieczny budynek od strony południowej. Obiekt, wystawiony obecnie na sprzedaż, jest dostępny praktycznie tylko od strony wschodniej, przesłonięty nieco m.in. przez wysokie świerki. Czy kiedyś doczeka się nowej funkcji, czy na zawsze pozostanie opuszczony i zapomniany?

  • Miejsce: Barciany, gm. Barciany, pow. kętrzyński, woj. warmińsko-mazurskie
  • Data budowy: XIV-XV w.; XVI, XVIII, XIX w. – przebudowy
  • Stan: db
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków 11.09.1949 i 19.04.1990 pod numerem A-32 (B/10)
  • Źródła: Wikipedia, nid.pl, zamkipolskie.com; Jerzy Smoczyński, Zamki, Carta Blanca, Warszawa 2009; Andrzej Rzempołuch, Przewodnik po zabytkach sztuki dawnych Prus Wschodnich, Agencja Wydawnicza „Remix”, Olsztyn 1993; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2020-08-17


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.