Grobowiec rodu von Farenheid w Rapie

Przy okazji wrześniowego wpisu o pałacu w Drogoszach napisałem, że marzenia się spełniają. Chodziło o odwiedziny tego miejsca i możliwość zobaczenia go na własne oczy. Nie inaczej było ze słynną piramidą w Rapie, czyli grobowcem rodu von Farenheid. Również ten niezwykły obiekt zobaczyłem w sierpniu, poznając miejsce osobiście, już nie tylko z licznych przewodników czy relacji internetowych. A miejsce to jest niezwykłe, nacechowane ciekawą, nieraz bardzo trudną historią i legendami, a także znakami zapytania. Do najważniejszych należą te dotyczące daty budowy grobowca – powstał on najprawdopodobniej na przełomie XVIII i XIX wieku, choć przywoływana jest najczęściej data 1811 roku, kiedy została w nim pochowana pierwsza osoba z rodu von Farenheid, trzyletnia Ninette. Inny znak zapytania dotyczy projektanta piramidy, za którego wiele osób uważa słynnego Bertela Thorvaldsena (kojarzonego np. z pomnikami Mikołaja Kopernika i księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie), jednak nie ma na to jednoznacznych dowodów. Sam specyficzny kształt grobowca wynikał z fascynacji Friedrich von Fahrenheid egiptologią. Podobno specjalny układ piramidy i panujące wewnątrz właściwości powietrza spowodowały zmumifikowanie ciał zmarłych (łącznie 7 osób; jako ostatni został pochowany w niej w 1849 roku sam twórca grobowca). Jeszcze do niedawna, według dostępnych zdjęć i relacji świadków wnętrze piramidy przedstawiało przerażający widok zbezczeszczonych podczas I i II wojny światowej ciał i walających się trumien. Na szczęście 2 lata temu zakończono poważny remont grobowca połączony z uporządkowaniem wnętrza, ustawieniem trumien i ułożeniem w nich ciał. Dostęp do wnętrza piramidy jest niemożliwy, można jednak zajrzeć przez boczne okienka, wspinając się na ustawione przed nimi pieńki.

  • Miejsce: Rapa, gm. Banie Mazurskie, pow. gołdapski, woj. warmińsko-mazurskie
  • Data budowy: 1811 (lub przełom XVIII i XIX wieku; 2015-2018 – badania i restauracja
  • Stan: bdb
  • Inne: wysokość: 15,9 m, podstawa kwadratowa o boku 10,4 m
  • Możliwość zwiedzania: tak (tylko z zewnątrz)
  • Źródła: Wikipedia, Wikipedia, Wojciech Marek Darski, Mazury od środka. Bedeker dla przyjaciół, Wydawnictwo Mazurskie; Stanisław Siemiński, Mazury Północne. Przewodnik ilustrowany, Wydawnictwo „STES”, Kętrzyn 2011; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2020-08-18


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.