Kamienica Pod Świętą Teklą w Krakowie

Gdy blog Podróże z Mataszkami wrócił do życia wraz z wpisami sierpniowymi prezentowałem wyłącznie miejsca odwiedzone w województwie warmińsko-mazurskim oraz z Chełmna, które zwiedziłem kilka dni temu. Nie znaczy to wcale, że wyczerpały się moje zasoby fotograficzne z wycieczek do innych miejsc w Polsce. Wracam dziś więc do zeszłorocznego pobytu w Krakowie i porannego spaceru z aparatem i planem miasta, który zaprowadził mnie na ulicę Floriańską. I tam, pod numerem 25 zatrzymałem się na chwilę przy kamienicy, zwanej Pod Świętą Teklą. To dość wąski obiekt, dwupiętrowy, z ciekawymi detalami. Kamienica ta powstała już na przełomie XIV i XV stulecia, ale swój obecny kształt i wygląd zawdzięcza przebudowom z XVIII i XIX wieku. Pod odrestaurowaniu w latach 80. ubiegłego wieku przeniesiono do niej zbiory Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, mieszczącego się dotychczas w kamienicy przy ul. Basztowej 3. Nie dane mi było jednak zobaczyć eksponatów muzeum z uwagi na wczesną porę spaceru. A skąd się wzięła nazwa kamienicy? Na przełomie XVIII i XIX wieku na jej fasadzie umieszczono wizerunek Świętej Tekli, jednak próżno go dziś szukać, gdyż nie zachował się do naszych czasów.

  • Miejsce: Kraków, woj. małopolskie
  • Data budowy: XIV/XV w., XVIII w. – nadbudowa o drugie piętro; 1876 – przebudowa; 1984-1989 – odrestaurowana
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie siedziba Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego; wpisana do rejestru zabytków 20.12.1971 pod numerem A-561
  • Możliwość zwiedzania: tak
  • Źródła: Wikipedia, Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2019-07-18


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.