Dworzec kolejowy w Starych Jabłonkach

Pamiętam – miałem wtedy kilka-kilkanaście lat – wycieczkę do Starych Jabłonek. Nie samochodem czy autobusem, lecz pociągiem. Wiele lat później zobaczyłem w internecie liczne zdjęcia tamtejszego dworca kolejowego. Urzekło mnie jego położenie, wśród lasów, tuż przy lokalnej drodze, kojarzące się niemal z miniaturowymi makietami kolejek elektrycznych. Obiecałem sobie, że koniecznie muszę go zobaczyć i sfotografować. I udało mi się to doskonale podczas powrotnej drogi z krótkiego urlopu na Mazurach w mijającym sierpniu. Obszedłem dworzec, wykonałem kilkanaście zdjęć i wróciłem zachwycony. Co prawda, poczekalnia jest zamknięta, a więc i dostęp do środka również, ale widać, że dworzec przeszedł niedawno remont, ma wymienione poszycie dachowe (zrezygnowano z eternitu), na piętrze jest zamieszkany, a parterowa nastawnia jest cały czas użytkowana zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Niesamowite wręcz wrażenie robi zachowany zabytkowy zegar na wspomnianej nastawni. Przy okazji remontu linii kolejowej, przy której zlokalizowano stację w Starych Jabłonkach wyremontowano także perony, tworząc estetyczne otoczenie.Sama, wspomniana linia, a konkretnie odcinek Ostróda – Olsztyn został oddany do użytku w 1873 roku, jednak stacja powstała dopiero w 1890 roku i prawdopodobnie z tego okresu pochodzi budynek dworca. Co ciekawe i bardzo ważne, to że został zbudowany według standardowego projektu, charakterystycznego raczej dla pruskich kolei drugorzędnych przełomu XIX i XX stulecia, niż dla najważniejszych linii kolejowych, a przy takiej się znajduje. Tym bardziej więc warto zwrócić uwagę na zachowaną kolejową perełkę w sercu lasu.

  • Miejsce: Stare Jabłonki, gm. Ostróda, pow. ostródzki, woj. warmińsko-mazurskie
  • Data budowy: 1890
  • Stan: bdb
  • Inne: przy linii kolejowej 353 Poznań Wschód – Skandawa (Żeleznodorożnyj)
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2020-08-19


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.