Dawna szkoła powszechna na Księżym Młynie w Łodzi

Jednym z miejsc, które chciałem odwiedzić od dłuższego czasu był Księży Młyn w Łodzi, czyli zespół XIX-wiecznych fabryk i budynków im towarzyszących. Udało mi się to w czerwcu ubiegłego roku, choć nie zobaczyłem wówczas wszystkich ważnych obiektów. Wśród tych, które widziałem i sfotografowałem znalazła się dawna szkoła powszechna – ciekawy gmach, który powstał etapami. Najpierw wzniesiony został jeden budynek – na potrzeby dzieci robotników fabrycznych i kadry urzędniczej. Liczba dzieci rosła, co pociągnęło za sobą rozbudowę szkoły – w 1884 roku powstał bliźniaczy obiekt. Ostatnia rozbudowa miała miejsce już w XX wieku – w latach 1934-1938. To część środkowa, odróżniająca się nie tylko skromniejszą architekturą, ale i kolorem cegły. Połączyła ona wszystkie szkolne budynki w całość. Porównując moje fotografie z nieco starszymi, dostępnymi w internecie widać wyraźnie, że obiekt – a na pewno jego fasada – został wyremontowany, podobno na potrzeby Akademickiego Centrum Designu Akademia Sztuk Pięknych. Prawie rok temu trwał jeszcze remont (widoczny z tyłu obiektu). W swoistym królestwie cegły, za jaki uważam Księży Młyn, dawna szkoła powszechna po pracach remontowych już świeci znakomitym zabytkowym blaskiem.

  • Miejsce: Łódź, woj. łódzkie
  • Data budowy: 1876-1877; 1884 i 1934-1938 – rozbudowy
  • Stan: bdb
  • Inne: przy ul. ul. Księży Młyn 13/15; wpis do rejestru zabytków: A/44 z 20 stycznia 1971 oraz A-361 z 14 grudnia 1995
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Źródła: Krzysztof Stefański, Wielkie rody fabrykanckie Łodzi i ich rola w ukształtowaniu oblicza miasta, Dom Wydawniczy Księży Młyn, Łódź 2014; lodz.naszemiato.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2019-06-29


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.