Dawny konwikt św. Józefa we Wrocławiu

Z Mazur powędrujemy dziś na Dolny Śląsk, do Wrocławia. W poprzednim wpisie zaprezentowałem kętrzyński internat z początku XX wieku, dziś kilka słów i zdjęć obiektu o podobnym przeznaczeniu, ale nieco starszego. Przy ul. Kuźniczej, a dokładniej na rogu Kuźniczej i pl. Uniwersyteckiego znajduje się dawny konwikt św. Józefa. Konwikt to nic innego, jak internat, ale prowadzony przez katolicki zakon, w tym przypadku przez jezuitów. Barokowy okazały obiekt wzniesiono w latach 1734-1755, a jego powstanie wiąże się z początkami dzisiejszego Uniwersytetu Wrocławskiego. Budynek został zaprojektowany i wzniesiony przez Józefa Frischa. Wkrótce po oddaniu do użytku zmieniło się, za sprawą władz pruskich, przeznaczenie części pomieszczeń konwiktu, w których umieszczono filię królewskiego banku w Berlinie, a pozostałe piętra, których nie zajął bank, przeznaczono na mieszkania dla profesorów, w tym dla Henryka Steffensa – filozofa, fizyka i antropologa, od którego nazwiska budynek bywa także nazywany Domem Steffensa. Działania wojenne 1945 roku uszkodziły obiekt, ale wkrótce został on odbudowany, cały czas służąc celom naukowym. Obecnie jest siedzibą Katedry Biologii Człowieka Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego, natomiast w dawnej kaplicy św. Józefa umieszczono Muzeum Człowieka.

  • Miejsce: Wrocław, woj. dolnośląskie
  • Data budowy: 1734-1755; 1945 – zniszczony, wkrótce odbudowany
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie siedziba Katedry Biologii Człowieka Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Muzeum Człowieka; wpisany do rejestru zabytków 20.11.1947 pod numerem 34 oraz 6.02.1962 pod numerem A/4015/72
  • Możliwość zwiedzania: tak (muzeum)
  • Źródła: antropo.uni.wroc.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2018-07-15


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.