Dworzec kolejowy w Twardej Górze

Dzisiejszym wpisem i galerią zdjęć wracam do tematyki kolejowej i do ostatnich dni września 2017 roku, kiedy to udałem się na całodniową wycieczkę śladami linii kolejowych województwa kujawsko-pomorskiego. Na mapie podróży znalazła się także stacja Twarda Góra (obok wsi o tej samej nazwie) z zabytkowym dworcem kolejowym. Niegdyś była to stacja węzłowa, dziś leży już tylko przy bardzo uczęszczanej linii 131 Chorzów Batory – Tczew. Status węzłowej utraciła w 2009 roku wraz z rozbiórką lokalnej, krótkiej linii do Nowego. Wspomniany budynek dworca powstał prawdopodobnie wraz z oddaniem do użytku odcinka dzisiejszej linii 131 łączącego Bydgoszcz Główną z Tczewem, a więc w połowie XIX wieku. To dość prosty architektonicznie budynek, dziś w dobrym stanie, choć z przekształconymi otworami okiennymi i łuszczącą się farbą pokrywającą cegłę, a co najważniejsze – nie pełniący już swoich pierwotnych funkcji, a jedynie mieszkalne. Podobne pełni także sąsiedni budynek – typowo mieszkalny. Od strony północnej dworca znajdziemy natomiast parterowy magazyn, w dość kiepskim stanie technicznym. Mimo, iż przez stację często przejeżdżają pociągi towarowe oraz osobowe, ruch na niej zamarł i tylko oczami wyobraźni można powrócić do dawnej świetności tego miejsca.

  • Miejsce: Twarda Góra, gm. Nowe, pow. świecki, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1852 (?)
  • Stan: db
  • Inne: przy liniach kolejowych: 131 Chorzów Batory – Tczew i 242 Twarda Góra – Nowe (linia nieistniejąca)
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Źródła: Tomasz Stochmal, Zapomniane linie kolejowe kujawsko-pomorskiego, Wydawnictwo STOTOM, Toruń 2017, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2017-09-29


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.