Łuk Cezara w Toruniu

Łuk Cezara – co kryje się pod tą, nieco tajemniczą nazwą? Otóż, to nic innego, jak kamienica – barokowa, z XVIII wieku, zlokalizowana przy ulicy Piekary 37 w Toruniu. Można śmiało stwierdzić, że to jedna z najsłynniejszych toruńskich kamienic, nie tylko ze względu na swoją wschodnią fasadę z bogatą barokowa dekoracją, ale także – a może przede wszystkim – ze względu na brak poziomu parteru. W 1910 roku, próbując połączyć starówkę z Bydgoskim Przedmieściem przebito przejście przez kamienicę, do tego momentu nazywaną przez mieszkańców „barokowym korkiem”. Pomysłodawcą tego rozwiązania był architekt Karl Caesar, od którego nazwę wzięła bohaterka dzisiejszego wpisu. Dużo szersze przejście, także pod sąsiednimi kamienicami przebito w 1936 roku, pod barokową kamienicą poprowadzono wówczas także tory tramwajowe. To znakomite rozwiązanie architekta miejskiego Ignacego Tłoczka pozwoliło zachować toruńskie zabytki w tym miejscu. Tramwaje przestały kursować pod Łukiem Cezara w 1970 roku, o czym świadczy stosowna tablica pamiątkowa i fragment toru.

  • Miejsce: Toruń, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: XVIII w.; 1910 – przebito przejście
  • Stan: bdb
  • Inne:
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Źródła: Katarzyna Kluczwajd, Andrzej Skowroński, Toruń jest… Jaki? Wizja miasta zależy od Ciebie, SHS, Toruń 2010; Paweł Bogdan Gąsiorowski, Spacerem po… Toruniu, M.C. Kwadrat 2017; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2019-09-13


2 uwagi do wpisu “Łuk Cezara w Toruniu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.