Kościół z Brzeźna w Kłóbce

W te chłodne, ale przede wszystkim pochmurne i szare dni obecnej zimy przenieśmy się do wiosny ubiegłego roku, kiedy to ostatniego dnia kwietnia wybrałem się na wspaniałą rodzinna wycieczkę do skansenu w Kłóbce. To był znakomity wybór, nie tylko ze względu na pogodę i jakość muzeum, ale także dlatego, że mogliśmy spokojnie zwiedzić cały skansen nie tonąc w tłumach. Prezentowałem już na blogu kilka muzealnych obiektów, dziś czas na kolejny, znajdujący się na terenie skansenu od niedawna, bo dopiero od 2016 roku. Mowa o drewnianym kościele ze wsi Brzeźno w powiecie lipnowskim. Jego historia sięga XVIII wieku – pierwotnie była to ośmioboczna kaplica postawiona obok dworu ówczesnych właścicieli wsi – Rościszewskich. Pod koniec XVIII stulecia została rozbudowana; zresztą, po 1914 roku ulegała kolejnym przekształceniom. Celom sakralnym służyła do 2000 roku. Niezużytkowany zabytek zaczął niszczeć i wtedy pojawił się pomysł przeniesienia go do skansenu w Kłóbce. Jesienią 2017 roku kościół został poświęcony i otwarty i dziś, moim zdaniem, stanowi jeden z najciekawszych obiektów muzeum. Koniecznie trzeba wejść do środka i zobaczyć m.in. ołtarz główny – barokowy z XVIII wieku, czy wczesnoklasycystyczną ambonę z kościoła w Ostrowitem w gminie Lipno. Ciekawie wygląda też zakrystia z wyposażeniem. Nieco ukryty jest też inny wiekowy zabytek – dzwon z 1729 roku, odlany w Toruniu, w ludwisarni Fryderyka Becka.

  • Miejsce: Brzeźno, gm. Lipno, pow. lipnowski, woj. kujawsko-pomorskie
  • Miejsce obecne: Kłóbka, gm. Lubień Kujawski, pow. włocławski, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 2 ćw. XVIII w.; około 1789 – dobudowa korpusu nawy; 2016 – przeniesienie kościoła do skansenu
  • Stan: bdb
  • Inne: w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym
  • Źródła: praca zbiorowa, Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce. Przewodnik, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Włocławek 2015; Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2019-04-30


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.