Kościół pw. św. Piotra i św. Pawła oraz opactwo benedyktynów w Tyńcu (Krakowie)

Wśród wielu widoków Krakowa i okolic jednym z najbardziej znanych jest ten przedstawiający kościół pw. św. Piotra i św. Pawła oraz opactwo benedyktynów w Tyńcu (od 1973 roku części Krakowa), widzianych zza Wisły, od strony zachodniej. Ja jednak pozostałem na wschodnim brzegu rzeki, odwiedzając zabytek, który już dawno umieściłem wysoko na liście miejsc, które koniecznie chciałem zobaczyć. I nie zawiodłem się. Po zaparkowaniu niemal tuż przy Wiśle czekała wspinaczka stromymi schodami aż do jednej z dwóch bram. Choć początki klasztoru sięgają aż XI wieku i czuć naprawdę ducha historii tego miejsca, to przenika się on w sposób stonowany ze współczesnością. Przez ponad 900 lat zarówno sam klasztor, jak i kościół przeszły wiele – zarówno rozbudowy i przebudowy, zniszczenia i odbudowy. Zmieniające się style miały wpływ na wygląd poszczególnych obiektów, co widać zwłaszcza na przykładzie kościoła, zbudowanego jako gotycki w miejscu starszego, ale przebudowanego ostatecznie w XVII stuleciu jako barokowy. Chyba najtrudniejszy okres w dziejach klasztoru to czas między 1833 rokiem, kiedy zmarł ostatni mnich tyniecki (wcześniej, w 1831 roku pożar strawił zabudowania klasztorne), a 1939 rokiem, kiedy benedyktyni powrócili do Tyńca. Dopiero w 1947 roku rozpoczęła się żmudna i bardzo długa, bo trwając aż do 2008 roku (wtedy też wpisano całość do rejestru zabytków) odbudowa zespołu klasztornego. Dziś to właściwie świetnie prosperująca instytucja, która – poza swoim właściwym powołaniem – prowadzi pokoje gościnne, własne wydawnictwo (ze sklepikiem) oraz umożliwia zakup wyrobów spożywczych i zdrowotnych (niestety, nie wszystkie są produkowane na miejscu). Tynieckie opactwo jest popularne wśród turystów – i nic dziwnego – jednak w ubiegłoroczny lipcowy czwartek tłumów nie było, co pozwoliło na znakomity odbiór miejsca. Wiem, że na pewno tam kiedyś powrócę, zarówno po to, by sfotografować je z drugiego brzegu Wisły, a być może nawet przenocować w mniszej celi, uprzednio przepływając Wisłę specjalnym tramwajem wodnym.

 • Miejsce: Kraków, woj. małopolskie
 • Wyznanie: rzymskokatolickie
 • Diecezja: archidiecezja krakowska
 • Dekanat: Kraków – Salwator
 • Data budowy: ok. 1044 – założenie opactwa (przypuszczalnie); XI/XII w. – powstanie bazyliki i obiektów klasztornych; XIII – powstał kamienny mur oraz zamek; XIV w. – powstał kapitularz; XV w. – powstały krużganki oraz nowy kościół gotycki; 1618–1622 – przebudowa kościoła w stylu barokowym; XVII-XVIII – kolejne przebudowy i odbudowy klasztoru; 1831 – pożar zniszczył kościół i klasztor; 1947-2008 – odbudowa opactwa
 • Stan: bdb
 • Inne: wpisany do rejestru zabytków: nr rej.: A-169/M z 29 października 2008
 • Źródła: WikipediaWikipedia; Michał Tomasz Gronowski OSB, Tyniec. Opactwo benedyktynów. Mini przewodnik, Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów, Kraków 2018;  OpenStreetMap
 • Zdjęcia wykonane: 2019-07-18


Jedna uwaga do wpisu “Kościół pw. św. Piotra i św. Pawła oraz opactwo benedyktynów w Tyńcu (Krakowie)

 1. Piękne miejsce, robi wrażenie nawet na tych, dla których jego funkcja religijna nie ma znaczenia. Byłem tam dwa czy trzy lata temu, wspominając sytuację sprzed wieeeelu lat, kiedy to z Krakowa do Tyńca były 3 (a może aż 4) kursy autobusowe dziennie.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.