Kamienica Pod Złotą Marią we Wrocławiu

Po prawie dwóch miesiącach zaglądamy po raz kolejny do Wrocławia. Bardzo lubię, gdy dane miejsce, dany obiekt posiada jakiś charakterystyczny element, patrona, czy niezwykłą nazwę. Tak jest z kilkoma kamienicami przeze mnie już wcześniej opisanymi na blogu, tak jest też z dzisiejszą bohaterką – kamienicą Pod Złotą Marią. To narożny obiekt, znajdujący się u zbiegu ulic: Szewskiej i Kurzy Targ. Jego historia sięga 2 połowy XIV wieku, ale obecny wygląd zawdzięcza głównie przebudowie dokonanej po 1886 roku i remontowi sprzed prawie 20 lat – przebudowa nadała kamienicy neorenesansowy wygląd (włączając w to m.in. tynkowe obramienia okien), a współczesny remont odkrył elementy gotyckie, dzięki czemu możemy zobaczyć historię zabytku zaszytą w jego fasadzie. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę i dokładnie przyjrzeć się narożnikowi, w którym od końca XIV wieku znajduje się figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Walory architektoniczne kamienicy (nie zniszczonej podczas II wojny światowej) zostały docenione przez wpisanie jej do rejestru zabytków w 1970 roku.

  • Miejsce: Wrocław, woj. dolnośląskie
  • Data budowy: 2 poł. XIV w.; XV/XVI w. – dobudowa północnego skrzydła; po 1886 – nadanie fasadzie neorenesansowego wyglądu; 2001 – remont
  • Stan: bdb
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków 30.12.1970 pod numerem A/2697/274
  • Możliwość zwiedzania: ?
  • Źródła: Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2018-07-14


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.