Dawna loża masońska w Kętrzynie

Spośród miast Mazur, które od dawna chciałem odwiedzić Kętrzyn zajmuje miejsce szczególne, ze względu na mnogość różnego rodzaju zabytków – tych starszych, i tych młodszych. Do drugich można zaliczyć budynek dawnej loży masońskiej, powstały w latach 1860-1864 w miejscu dawnej fosy (obecnie przy ulicy Adam Mickiewicza, w pobliżu dość ruchliwego ronda). Już z daleka widać, że swoje piętno odbił na nim neogotyk angielski, widać również charakterystyczne 4 wieżyczki i, mieszczący klatkę schodową pięcioboczny ryzalit. Lata 30-te minionego wieku przyniosły kasację loży i przejęcie budynku przez miasto. Następnie okres PRL przyniósł nową funkcję zabytku (wpisanego do rejestru w 1950 roku), który stał się siedzibą Powiatowego Domu Kultury oraz kina „Bajka”. W 1999 roku obiekt został odrestaurowany, a obecnie mieści m.in. siedzibę Centrum Kultury im. Arno Holza i filii Miejskiej Biblioteki Publicznej.

  • Miejsce: Kętrzyn, pow. kętrzyński, woj. warmińsko-mazurskie
  • Data budowy: 1860-1864
  • Stan: bdb
  • Inne: wpisana do rejestru zabytków: nr rej. 37 (K/2) z 26.04.1950; obecnie m.in. siedziba Centrum Kultury im. Arno Holza i filii Miejskiej Biblioteki Publicznej
  • Możliwość zwiedzania: ?
  • Źródła: it.ketrzyn.plWikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2019-08-03


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.