Kościół pw. św. Stanisława Biskupa w Brześciu Kujawskim

Zabytkowe kościoły, zwłaszcza województwa kujawsko-pomorskiego to jedna z najliczniej reprezentowanych grup zabytków na niniejszym blogu. Nie jest to jeszcze zbiór zamknięty, czego dowodem jest galeria zdjęć i kilka słów na temat kościoła pw. św. Stanisława Biskupa w Brześciu Kujawskim. Widoczna z daleka świątynia została zbudowana w XIII wieku w stylu gotyckim. Wieloletnia, a właściwie – wielowiekowa historia kościoła pełna była dramatycznych momentów, do których należały m.in. pożary, czy zły stan techniczny grożący zawaleniem sklepienia, zawsze jednak krótsze lub dłuższe remonty pozwalały doprowadzić obiekt do właściwego stanu. Oczywiście, przez szereg lat, przez odbudowy i przebudowy zmienił się styl architektoniczny kościoła. Na początku XX wieku poddano go regotyzacji, prowadzonej według projektu architekta Tomasza Pajzderskiego. Z tego też okresu pochodzi ważna cześć wyposażenia (m.in. ołtarz główny z 1917 roku, organy z 1910 roku) oraz modernistyczna polichromia z lat 1925-1927. Ostatni, jak na razie, remont kościół przeszedł w 2010 roku, dzięki czemu możemy dziś podziwiać w pełni jego walory architektoniczne, detale i… ciekawostki, jak dwie kule w elewacji. Niestety, nie znalazłem żadnych informacji na ich temat. Na jednej z nich widnieje data 1907, co może wskazywać na czas wspomnianej regotyzacji. Czy to jednak prawda? Tajemnica pozostaje na razie tajemnicą.

  • Miejsce: Brześć Kujawski, gm. Brześć Kujawski, pow. włocławski, woj. kujawsko-pomorskie
  • Wyznanie: rzymskokatolickie
  • Diecezja: włocławska
  • Dekanat: brzeski
  • Data budowy: XIII w.; XVI w. – odbudowa po pożarze w 1556; 1710 – odbudowany po spaleniu przez Szwedów w XVII w.; 1806 – zamknięty (możliwość zawalenia sklepienia); 1819-1830 – wyremontowany; 1907-1909 – regotyzacja; 1925-1927 – wnętrze pokryte modernistyczną polichromią; 2010 – generalny remont
  • Stan: bdb
  • Inne: wpisany do rejestru zabytków 20.03.1981 pod numerem A/457
  • Możliwość zwiedzania: ?
  • Źródła: zabytek.pl, WikipediaWikipedia, parafia-brzesc.pl, nid.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2019-04-30


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.