Zespół dworsko-folwarczny w Bożem

Zgodnie z zapowiedzią pozostajemy we wsi Boże na Mazurach. W poniedziałek pojawił się na blogu wpis o tamtejszym dworze (osobny ze względu na przyjęty przeze mnie podział poszczególnych zabytków), jednakże należy go potraktować jako pierwszą część dwuczęściowego wpisu dotyczącego całego zespołu dworsko-folwarcznego w Bożem. Obejmuje on: rządcówkę, spichlerz i stajnię, kuźnię, oborę, owczarnię i stodołę. Niestety, nie udało mi się zobaczyć wszystkich tych obiektów, jednak te sfotografowane (także z daleka) ujęły mnie swoją architekturą. Są doskonałym przykładem na to, jak ponad 100 lat temu (obiekty wzniesiono w drugiej połowie XIX wieku) budowano wiejskie obiekty gospodarcze, przykładając dużą wagę zarówno do ich funkcjonalności, jak i do wyglądu. Czerwona cegła, a nawet kamień (np. w dolnej części spichlerza ze stajnią) tworzą niesamowity duet wzbogacony licznymi, acz delikatnymi detalami. Wszystkie te obiekty zostały wpisane do rejestru zabytków, przynajmniej część z nich jest nadal wykorzystywana, a otynkowana rządcówka (czasami brana błędnie za sam dwór) zamieszkana. Dzięki temu zabytki są w dobrym stanie. Szkoda tylko dworskiego parku, który po 1945 roku został niemal w całości wycięty.

  • Miejsce: Boże, gm. Mrągowo, pow. mrągowski, woj. warmińsko-mazurskie
  • Data budowy: 2 poł. XIX w.
  • Stan: bdb/db/dst
  • Inne: wpisana do rejestru zabytków: nr rej.: 3170 z 21.06.1993 (rządcówka, spichrz i stajnia, owczarnia, kuźnia, obora, zlewnia mleka, stodoła)
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Źródła: it.mragowo.plWikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2019-08-03


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.