Dawna elektrownia na Ołowiance w Gdańsku

Spacerując wzdłuż lewego brzegu Motławy w Gdańsku na pewno obserwujemy brzeg przeciwny. Dominują na nim liczne spichlerze, ale nieco na północ, naprzeciwko Targu Rybnego na prawym brzegu Motławy dominuje duża bryła dawnej elektrowni. Zbudowano ją w latach 1896-1898 na wyspie Ołowiance, do której doprowadzono tory kolejowe, by móc zaopatrywać nowo powstały zakład w węgiel. Wzniesiona przez berlińską firmę Siemens & Halske z czerwonej cegły elektrownia została ozdobiona szeregiem ciekawych detali architektonicznych, np. rozetami. To kolejny doskonały przykład na to, jaką wagę przywiązywano 100 lat temu do estetyki wszystkich budowanych obiektów, bez względu na ich przeznaczenie. A te, jeśli chodzi o gdańską elektrownię zmieniło się diametralnie w ostatnich dwudziestu latach – w 1996 roku zakład został zamknięty, kończąc tym samym, niemal dokładnie po 100 latach służbę mieszkańcom Gdańska, produkując energię elektryczną; w 1998 roku obiekt został przejęty przez Polską Filharmonię Bałtycką i wkrótce dostosowany do jej potrzeb. Jak to bywa przy adaptacji zabytkowych, XIX-wiecznych obiektów przemysłowych – nie tylko go odnowiono, ale i zastosowano wiele współczesnych rozwiązań technicznych i dekoratorskich. Wydaje się jednak, że – zwłaszcza w przypadku fasady budynku – nie zdominowały go i nie zmieniły jego przemysłowego, XIX-wiecznego charakteru.

  • Miejsce: Gdańsk, woj. pomorskie
  • Data budowy: 1896-1898; 1905–1907, 1915–1916, 1942, 1952, 1962 – kolejne rozbudowy, zwiększające moc elektrowni
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina; wpisana do rejestru zabytków 30 grudnia 1983 pod numerem 886
  • Możliwość zwiedzania: ?
  • Źródła: WikipediaWikipedia; filharmonia.gda.pl; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2015-03-20


2 uwagi do wpisu “Dawna elektrownia na Ołowiance w Gdańsku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.