Dworzec kolejowy w Orzyszu

Tak, jak zapowiadałem ponad tydzień temu, zaglądamy ponownie do mazurskiego Orzysza, pozostając przy zabytkach kolejowych. Ich prezentację zacząłem od wieży ciśnień, ale najważniejszym i największym obiektem stacji w Orzyszu pozostaje dworzec kolejowy. Zbudowano go między 1905 a 1911 rokiem. Jego rozmiar związany jest z dawną świetnością stacji, która posiadała status węzłowej, z której można było podróżować w czterech kierunkach. Niestety, linie do Giżycka i do Pisza zostały rozebrane przez Rosjan w 1945 roku, a linia 223 Czerwonka – Ełk, łącząca wiele pięknych, znanych i ważnych mazurskich miejscowości czynna jest tylko na odcinku Orzysz – Ełk i to wyłącznie dla ruchu towarowego, choć – tak naprawdę – dotyczy to ruchu pociągów wojskowych. Z tego też powodu kilka lat temu wspomniany odcinek przeszedł remont, podobnie stało się ze stacją – widać to doskonale po nowych torach, nastawniach i semaforach świetlnych. Remont nie objął jednak ani peronów, ani samego budynku dworca, który – prawie w całości opuszczony – straszy dziś, stając się wizytówką obecnej lokalnej kolei w Polsce. Na szczęście wydaje się, że jest dobrze zabezpieczony przed zniszczeniem wnętrz. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że piękna mazurska linia kolejowa 223 ożyje i stacja w Orzyszu przypomni sobie pasażerów, a sam dworzec znajdzie nowe, właściwe przeznaczenie i zostanie wyremontowany, a tym samym ocalony od zapomnienia i zniszczenia.

  • Miejsce: Orzysz, pow. piski, woj. warmińsko-mazurskie
  • Data budowy: 1905-1911
  • Stan: db
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Inne: przy liniach kolejowych: 223 Czerwonka – Ełk oraz nieistniejących: Giżycko – Orzysz i Pisz – Orzysz
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011; bazakolejowa.pl, Gminna Ewidencja Zabytków Gminy Orzysz, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2019-08-03


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.