Dom pod Globusem w Krakowie

Kraków jest dla mnie miastem magicznym między innymi przez swą swoistą „warstwowość” – od Starego Miasta poczynając, przez zielone Planty, aż do gęstej siatki ulic, przy których możemy spotkać perełki takie, jak Dom pod Globusem – powstałą w latach 1904-1906 siedzibę Izby Handlowej i Przemysłowej, zaprojektowaną przez Tadeusza Stryjeńskiego i Franciszka Mączyńskiego i określaną jako przykład wczesnego modernizmu. To jeden z tych zabytków, na którym przyjemnie zawiesić oko – jest i czerwona cegła, i wieża zegarowa, jest i słynny ażurowy globus na jej szczycie, są też niezwykłe detale, jak żaglowiec z godłem wspomnianej Izby (z 1905 roku), czy płaskorzeźby wyobrażające Handel i Przemysł. To tylko z zewnątrz (choć, oczywiście nie wszystko, co ciekawe i wyjątkowe), w środku zobaczymy np. stiukowe dekoracje. Pierwotny gospodarz obiektu – Izba Handlowa i Przemysłowa została po II wojnie światowej rozwiązana przez władze komunistyczne, które w kamienicy umieściły siedzibę Komitetu Powiatowego PZPR i wiązało się to, niestety, z dewastacją wnętrz; w 1972 roku budynek przejęło Wydawnictwo Literackie i dziś z książkami właśnie może być kojarzony, ze względu na zajmującą jego część Księgarnię pod Globusem.

  • Miejsce: Kraków, woj. małopolskie
  • Data budowy: 1904-1906; 1926-1928 – restauracja wnętrz; 1953 – przebicie podcieni dla ruchu pieszego; 1986-1990 – kompleksowa konserwacja
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie m.in. siedziba Księgarni Pod Globusem
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Źródła: Wikipedia, Krzysztof Jakubowski, Kraków na starych widokówkach, Agora SA, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2019-07-18


Jedna uwaga do wpisu “Dom pod Globusem w Krakowie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.