Dawna Stara Synagoga w Kętrzynie

Wśród najbardziej znanych zabytków Kętrzyna wymienić należy zamek krzyżacki i, znajdujący się nieopodal kościół rzymskokatolicki pw. św. Jerzego. Niestety, kiedy dotarłem do obu zabytków to okazało się, że zamek znajduje się w remoncie i nie można go zwiedzać, a przed kościołem gromadzili się licznie goście pary młodej, ślubującej akurat wewnątrz świątyni. Nie były to sytuacje sprzyjające fotografowaniu i poznawaniu obu zabytków. Rozglądając się wokół zauważyłem jednak, znajdujący się w ciągu kamienic interesujący, nieduży budynek, wyróżniający się m.in. dużymi, półkoliście zakończonymi oknami. Warto było przystanąć na chwilę i zerknąć pod nogi – obok budynku, na chodniku znajduje się wmurowana tablica informująca, iż oto mamy do czynienia z dawną synagogą. Obiekt wzniesiono w 1853 roku. Jako bożnica służył miejscowej społeczności żydowskiej do 1916 roku – wówczas to zbudowano w innym miejscu tzw. Nową Synagogę (stąd dotychczasowa nazywana jest Starą), już nieistniejącą. Pierwsza została sprzedana baptystom, którzy dostosowali ją do swoich celów sakralnych. Obecnie zabytek (wpisany do rejestru w 1987 roku) służy jako kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej.

  • Miejsce: Kętrzyn, pow. kętrzyński, woj. warmińsko-mazurskie
  • Data budowy: 1853
  • Stan: db
  • Inne: wpisana do rejestru zabytków: nr rej. A-2166 z 1.09.1987; jako synagoga służyła do 1916, potem jako kościół baptystów, a obecnie jako kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej
  • Źródła: WikipediaWikipedia, mojemazury.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2019-08-03


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.