Kościół pw. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu

Zeszłoroczny pobyt wakacyjny we Wrocławiu, choć dość krótki, dał mi wiele nieukrywanej radości związanej z możliwością poznawania tego niezwykłego i fascynującego miasta. Miejsce noclegu, zlokalizowane na wrocławskiej starówce, bardzo blisko Rynku okazało się strzałem w dziesiątkę, dzięki bliskiej obecności wielu miejscowych zabytków. Jednym z nich, widocznym niemal z okna apartamentu był kościół pw. św. Marii Magdaleny – duża, gotycka świątynia o kilkuwiekowej, a więc i dość zagmatwanej historii. Zbudowana została w połowie XIV wieku (poza wieżami i kaplicami powstałymi nieco później), ale pierwszy kościół w tym miejscu powstał już pod koniec XI wieku. W ciągu kilku wieków zmieniała się nie tylko architektura świątyni, ale i jego gospodarze – w XVI wieku katolików zastąpili protestanci, a obecnie zabytek znajduje się w rękach parafii polskokatolickiej. Obiekt ucierpiał nieco w czasie działań II wojny światowej (najbardziej jedna z wież), ale – obchodząc go wokół – możemy przekonać się, że zachowało się mnóstwo śladów jego długiej historii. Ściany kościoła są z zewnątrz pokryte wieloma tablicami, płytami epitafijnymi, czy rzeźbami. Jednym z największych skarbów jest romański portal przeniesiony tu w 1546 roku z wyburzonego kościoła w Ołbinie (obecnie we Wrocławiu). Koniecznie trzeba zobaczyć też kościół wewnątrz, zajrzeć do miejscowego sklepiku i wejść na wieżę, by przejść słynnym Mostkiem Czarownic (zwanym też Mostkiem Pokutnic), łączącym obie kościelne wieże.

  • Miejsce: Wrocław, woj. dolnośląskie
  • Wyznanie: polskokatolickie
  • Diecezja: wrocławska
  • Dekanat: dolnośląski
  • Data budowy: 1342-1362; XV w. – zbudowano wieże; XV i XVI w. – dobudowano kaplice; 19601-970 – całkowita odbudowa po zniszczeniach wojennych
  • Stan: bdb
  • Inne: pierwotnie katolicki, od ok. 1523 kościół protestancki, a od 1972 katedra parafii polskokatolickiej
  • Źródła: WikipediaWikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2018-07-14


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.