Dawna Biblioteka Miejska w Gdańsku

Jakiś czas temu prezentowałem na blogu piękny gmach dawnego Gimnazjum Realnego św. Piotra i Pawła w Gdańsku (obecnie I LO). Gdyby nie tzw. „plomba” powstała zapewne w latach powojennych, przylegając do niego od południowego-wschodu można by rzec, że styka się on z innym gmachem, zbliżonym stylistycznie i powstałym w tym samym czasie – dawną Biblioteką Miejską. Choć obiekt wzniesiono w latach 1902-1904, to historia i tradycje gdańskiej biblioteki sięgają końca XVI wieku. W 1821 roku natomiast zbiory biblioteczne zostały przeniesione do kościoła pw. św. Jakuba. Po nieco ponad 80 latach znalazły się ostatecznie w nowo powstałym gmachu. Autor jego projektu, K. Kleefeld postawił nie tylko na wspaniały neogotyk (samą elewację można długo podziwiać), ale i nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania, jak np. zastosowanie stalowych kratownic w więźbie dachowej nad magazynem książek. Na szczęście, działania wojenne 1945 roku tylko w niewielkim stopniu uszkodziły gmach biblioteki, natomiast same zbiory zostały wcześniej wywiezione i ukryte, m.in. na zamku w Malborku. Odzyskiwanie strat wojennych trwało aż do 1958 roku. Trzy lata wcześniej, w 1955 roku utworzono Bibliotekę Gdańską Polskiej Akademii Nauk, w której władaniu obiekt znajduje się po dzień dzisiejszy, szczycąc się posiadaniem około 800 000 woluminów książek. Kilka lat temu budynek został wyremontowany, dzięki czemu zyskał swój dawny blask.

  • Miejsce: Gdańsk, woj. pomorskie
  • Data budowy: 1902-1904
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie Biblioteka Gdańska PAN; wpisana do rejestru zabytków 16.01.1996 pod numerem A-1143
  • Źródła: Jolanta Barton-Piórkowska, Gdańskie dzielnice. Stare Miasto, Wydawnictwo Oskar, Gdańsk 2010; Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2017-01-15


2 uwagi do wpisu “Dawna Biblioteka Miejska w Gdańsku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.