Chałupa Charlotty Klück w Klukach

W moich przepastnych archiwach znajduje się jeszcze sporo zdjęć z wielu ciekawych miejsc w naszym kraju, przez co do niektórych z nich powracam w kolejnych wpisach po nieco dłuższym czasie. Do Kluk po raz pierwszy zaprosiłem Was w lipcu, nadrabiam więc zaległości, dodając drugi wpis, a pierwszy ze ścisłego terenu Muzeum Wsi Słowińskiej. Choć prawdziwe, rzeczywiste zwiedzanie skansenu zaczyna się od zagrody Reimannów, to ja zapraszam najpierw na wirtualne odwiedziny chałupy należącej niegdyś do Charlotty Klück. To obiekt będący najstarszym (pochodzi z końca XVIII wieku) przykładem budownictwa Słowińców w skansenie (mamy więc przede wszystkim charakterystyczną konstrukcję szkieletową oraz trzcinowy dach) przeniesionym na teren muzeum ze wschodniej części Kluk, zwanej Dambowi. Chałupa jest także interesująca wewnątrz – znajdziemy tam wiele elementów dawnego wyposażenia Słowińców, składającego się na ekspozycję pt. Wokół kuchennego pieca. Kuchnia pomorska w XIX i I poł. XX w. Co ciekawe, przed chatą zobaczymy także nieco suszącego się torfu, bardzo ważnego i cennego materiału opałowego Słowińców.

  • Miejsce: Kluki, gm. Smołdzino, pow. słupski, woj. pomorskie
  • Data budowy: koniec XVIII w.
  • Stan: bdb
  • Możliwość zwiedzania: tak
  • Inne: na terenie Muzeum Wsi Słowińskiej
  • Źródła: Henryk Soja, Violetta Tkacz-Laskowska, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Przewodnik, Kluki 2015; OpenStreetMap,
  • Zdjęcia wykonane: 2019-05-19


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.