Dwór w Kłóbce

Skanseny – muzea budownictwa ludowego kojarzą się zazwyczaj z drewnianymi chałupami, wiatrakami, budynkami gospodarczymi czy kapliczkami. Tymczasem w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce bardzo ważnym obiektem muzeum jest dwór, wzniesiony w tym miejscu w XIX wieku przez rodzinę Orpiszewskich, władającą majątkiem od 1822 do II wojny światowej. Podczas okupacji hitlerowskiej w budynku mieszkała rodzina niemiecka, a w latach 1945-1967 umiejscowiono w nim szkołę wraz z mieszkaniami dla nauczycieli. Wkrótce dwór został opuszczony i zaczął niszczeć. Na przełomie stuleci obiekt przechodził z rąk do rąk i w 2010 roku trafił do Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Remont z lat 2012-2014 przywrócił mu dawną świetność, nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz, przez urządzenie niezwykłej ekspozycji związanej z rodziną Orpiszewskich oraz pochodzącej z innych szlacheckich siedzib regionu. Możemy więc zobaczyć hol i intarsjowaną szafą z 1751 roku, gabinet z fotografiami członków rodziny Orpiszewskich, pokój boczny z maszyną do szycia firmy C.M. Pfaff Kaiserslautern z początku XX wieku, czy jadalnię z pięknym, bogato zdobionym kredensem. Dla turystów otwarto również część gospodarczą zlokalizowaną w piwnicy – możemy zwiedzić kuchnię z pełnym wyposażeniem, a nawet pralnię i spiżarnię. Zwiedzanie dworu pozwala nam wręcz przenieść się w czasie i poznać nie tylko historię rodziny Orpiszewskich, ale i zobaczyć, jak 100 i ponad 100 lat temu wyglądały siedziby ziemiańskie.

  • Miejsce: Kłóbka, gm. Lubień Kujawski, pow. włocławski, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: XIX w.
  • Stan: bdb
  • Inne: w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym
  • Źródła: praca zbiorowa, Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce. Przewodnik, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Włocławek 2015; nid.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2019-04-30


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.