Dom Jana Matejki w Krakowie

Kraków nieodłącznie kojarzy się z wybitnymi artystami, przedstawicielami literatury, muzyki, teatru czy malarstwa. Patrząc na Gród Kraka z tej perspektywy, jednym z najważniejszych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć jest kamienica przy ulicy Floriańskiej 41, zwana domem Jana Matejki. Nazwa jest nieprzypadkowa – to dom rodzinny wielkiego malarza, który mieszkał w nim do swojej śmierci 1 listopada 1893 roku. Niezwykle ważną okazała się decyzja o utworzeniu wewnątrz muzeum artysty – kamienicę na te potrzeby odkupiono już w 1895 roku, a rok później otwarto dla zwiedzających pierwsze pomieszczenia. Dzięki temu muzeum jest bardzo autentyczne. Niestety, nie dane mi było zwiedzić jego wnętrz – fotograficzny spacer po ulicach Krakowa miał miejsce bardzo wcześnie rano, a czas samego pobytu w Krakowie tym razem także mi na to nie pozwolił. Mogłem się jednak delektować piękną architekturą kamienicy, podziwiając jej fasadę powstałą w latach 1872-1873, a zaprojektowaną przez Tomasza Prylińskiego. Mnogość detali, związanych także z działalnością mistrza Matejki zachwyca i przyciąga zarówno oko, jak i obiektyw aparatu fotograficznego.

  • Miejsce: Kraków, woj. małopolskie
  • Data budowy:  XVI, 1713, 1872-73 – powstała neobarokowa fasada
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie Odział Muzeum Narodowego w Krakowie
  • Możliwość zwiedzania: tak
  • Źródła: Wikipedia, Dariusz Jędrzejewski, Miasta dla ciekawych. Kraków, Wiedza i Życie, Warszawa 2006; nid.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2019-07-18


2 uwagi do wpisu “Dom Jana Matejki w Krakowie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.