Kamienica Pod Błękitnym Słońcem we Wrocławiu

Mogłoby się wydawać, patrząc na dotychczasowe wrocławskie wpisy na blogu, że stolica Dolnego Śląska to miasto kamienic. I po części tak jest, bo ta grupa zabytków jest jedną z dominujących i najciekawszych. Prezentowałem już wcześniej Kamienicę Pod Złotym Słońcem, dziś czas na galerię zdjęci kilka słów na temat Kamienicy Pod Błękitnym Słońcem (lub inaczej: Kamienicy Pod Niebieskim Słońcem). To zabytek, który znajdziemy przy Rynku, pod numerem 7, a więc w pierzei zachodniej, nazywanej Stroną Siedmiu Elektorów. Historia kamienicy sięga XV wieku. W 1670 roku została poddana gruntownej modernizacji, obejmującej m.in. fasadę. Kolejna przebudowa miała miejsce w 1804 roku, a następna w 1902 – wówczas to  utworzono w niej pasaż gastronomiczno-handlowy. To kolejny, prezentowany na blogu zabytek Wrocławia, przy którym warto zatrzymać się na dłużej i przyjrzeć licznym detalom i zdobieniom na elewacji.

  • Miejsce: Wrocław, woj. dolnośląskie
  • Data budowy: XV-XVI w.; 1670 – gruntowna modernizacja; 1804 – przebudowa; 1902 – utworzenie wewnątrz pasażu gastronomiczno-handlowego
  • Stan: bdb
  • Inne: wpisana do rejestru zabytków: nr rej.: A/2326/497/Wm z 25.10.1992
  • Źródła: Szymon Wrzesiński, Spacerem po… Wrocławiu, Wyd. M.C. Kwadrat; Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2018-07-16


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.