Pałac w Nakomiadach

Uwielbiam wracać na Mazury – nie tylko dlatego, że to skarbnica wspaniałych zabytków i pięknej przyrody, ale i dlatego, że każdorazowy pobyt i zwiedzanie odbywa się w znakomitym towarzystwie i atmosferze i zapada głęboko w pamięć. Tym bardziej więc ucieszyłem się z wyjazdu na początku mijającego sierpnia, opracowując plan wycieczki, która objęła 190-kilometrowy przejazd, na trasie którego znalazła się również wieś Nakomiady, a w niej pałac wraz z parkiem i obiektami folwarku. To niezwykłe i magiczne wręcz miejsce wygląda coraz lepiej od kilkunastu lat, wskutek remontu przeprowadzanego przez obecnych właścicieli. Ale, po kolei. Pierwszy, nieduży pałac powstał w tym miejscu w latach 1664-1680 na miejscu średniowiecznej warowni. W 1705 roku pałac został rozbudowany do obecnego rozmiaru i formy. Po 1945 roku w obiekcie utworzono szkołę, potem przedszkole, świetlicę oraz biura i mieszkania PGR. Oczywiście, nie trzeba dodawać, że majątek został ograbiony z mienia ruchomego. W 1985 roku w pałacu, po wykwaterowaniu mieszkańców, rozpoczęto niedokończony remont, ale doprowadziło to właściwie do upadku zabytku. Na szczęście, od 1998 roku, kiedy to pałac wraz z otoczeniem znalazł się w rękach nowych właścicieli rozpoczął się solidny remont, dzięki któremu możemy dziś oglądać pałac (z zewnątrz – w środku mieszczą się pokoje gościnne), park z ogrodem warzywnym i zielonym labiryntem, obiekty folwarku (z zewnątrz) oraz zwiedzić manufakturę, w której wykonywane są  m.in. kaflowe piece, będące replikami tych XVIII-wiecznych z terenów dawnych Prus Wschodnich. Warto także wspomnieć, że obecni właściciele utrzymują kontakty z przodkami przedwojennych właścicieli – niemiecką rodziną Rodecker, co tworzy historię tego miejsca jeszcze bardziej wyjątkową. W jednym z kolejnych wpisów blogowych zaprezentuję także XIX-wieczną kaplicę rodową, znajdującą się w przypałacowym parku.

  • Miejsce: Nakomiady, gm. Kętrzyn, pow. kętrzyński, woj. warmińsko-mazurskie
  • Data budowy: 1664-1680; 1705 – rozbudowa; 1905 – gruntowny remont; od 1998 (pałac) i od 2001 (park) – prace remontowo-konserwatorskie
  • Stan: bdb
  • Inne: wpis do rejestru zabytków – pałac: nr rej.: 85 z 12.09.1949, park: nr rej.: 3594 z 13.04.1984
  • Możliwość zwiedzania: nie – pałac, tak – park
  • Źródła: Wikipedia, Wikipedia, nakomiady.pl, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2019-08-03


2 uwagi do wpisu “Pałac w Nakomiadach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.