Dworzec kolejowy w Radoszkach

Ilekroć jadę na Mazury, zawsze mijam Brodnicę, a za nią podążam wzdłuż linii kolejowej 208 łączącej Działdowo z Chojnicami. Niestety, na dość długim, bo ponad 30-kilometrowym odcinku między Działdowem i Brodnicą dziś właściwie nie kursują pociągi. Między Lidzbarkiem a Brodnicą linia jest zupełnie nieprzejezdna. Z okien samochodu widać niektóre stacje i przystanki oraz same tory. W końcu kilka dni temu udało mi się zatrzymać i zobaczyć oraz sfotografować miejsce, które chciałem odwiedzić już dawno – znajdującą się na granicy wsi Radoszki i Bartniczka stację Radoszki. Po kilkudziesięciu metrach starej, brukowanej drogi przywitał mnie budynek dworca. Zbudowano go prawdopodobnie wraz z oddaniem do użytku tego fragmentu linii w 1887 roku. Ciekawy architektonicznie budynek jest zadbany, zapewne dzięki jego mieszkańcom użytkującym go głównie w części piętrowej. Zachowały się niektóre tabliczki oraz dwie tablice z nazwą stacji, niegdyś podświetlane. Od strony peronów wita nas dobudowana nastawnia (wprawne oko zauważy przez okna urządzenia sterowania ruchem)  i… kompletnie zarośnięte perony. Widać z nich za to, w oddaleniu semafory wyjazdowe zarówno w kierunku Brodnicy, jak i Lidzbarka. W dobrym stanie jest też pobliski szalet oraz kilka budynków mieszkalnych kolejarzy. Pozostaje mieć nadzieję, że stacja jeszcze kiedyś ożyje, zwłaszcza że znajduje się w pięknej okolicy, bogatej turystycznie.

  • Miejsce: Radoszki, gm. Bartniczka, pow. brodnicki, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1887
  • Stan: db
  • Inne: dworzec leżący przy linii kolejowej 208 Działdowo – Chojnice
  • Źródła: Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2019-08-01


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.