Chałupa z Kamiennego Smuga w Kłóbce

Cóż można robić w tak gorący wakacyjny dzień? Oczywiście – zwiedzać. Najlepiej schować się w chłodnych murach gotyckich lub w cieniu drzew skansenu, podziwiając zrazem ludowe, zabytkowe budownictwo. Przenieśmy się zatem po raz kolejny do Kłóbki, do miejscowego Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego, odwiedzając tamtejszą zagrodę dobrzyńską. Jej najciekawszym eksponatem jest chałupa z ok. 1760 roku, przeniesiona na obecne miejsce z Kamiennego Smuga. Dom ten zamieszkany był przez trzypokoleniową rodzinę. Choć chałupa pochodzi z XVIII wieku, to jej wnętrze urządzone jest na przełom XIX i XX stulecia. Nie umniejsza to jednak wcale jej atrakcyjności historycznej. Koniecznie trzeba zobaczyć jej wnętrze i obejrzeć obszerną sień, alkierz, izbę kuchenną i izbę dziadków. Teraz wystarczy zamknąć oczy i przenieść się w czasie – zobaczyć, jak kiedyś na wsi żyli ludzie, kierując się niezwykłym zegarem pór roku.

  • Miejsce: Kamienny Smug, gm. Golub-Dobrzyń, pow. golubsko-dobrzyński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Miejsce obecne: Kłóbka, gm. Lubień Kujawski, pow. włocławski, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: ok. 1760
  • Stan: bdb
  • Inne: w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym
  • Źródła: praca zbiorowa, Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce. Przewodnik, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Włocławek 2015; Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2019-04-30

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.