Dworzec kolejowy w Łebie

Oj, dawno nie gościły na blogu dworce kolejowe. Bo i dawno nie wyruszyłem na wyprawę śladem linii kolejowych, czy to czynnych, czy już zapomnianych. Ale przy okazji majowego, kilkudniowego pobytu nad morzem odwiedziłem dworzec kolejowy w Łebie. Choć może słowo „odwiedziłem” jest nieadekwatne do sytuacji – obiekt jest, poza mieszkalnym piętrem, zupełnie zamknięty. Zbudowano go w 1899 roku, prawdopodobnie w latach późniejszych otynkowano i dobudowano od północy parterową przybudówkę. Zabytek nie jest w najlepszym stanie, dużo lepiej i ciekawiej prezentują się pobliskie domy mieszkalne kolejarzy i szalet – te pierwsze pozostawiono nieotynkowane. Do zespołu stacyjnego należy także prawdopodobnie nieduży budynek po drugiej stronie ulicy. Niestety, stacja ożywa właściwie wyłącznie w sezonie turystycznym, poza nim to martwe miejsce.

  • Miejsce: Łeba, pow. lęborski, woj. pomorskie
  • Data budowy: 1899
  • Stan: db
  • Inne: przy linii kolejowej 229 Pruszcz Gdański – Łeba
  • Źródła: Wikipedia, bazakolejowa.pl, Stankiewicz, Ryszard, Marcin Stiasny, Atlas linii kolejowych Polski 2011, Wyd. Eurosprinter, Rybnik 2011; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2019-05-20


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.