Dawna cechownia w dawnej kopalni złota i arsenu w Złotym Stoku

Pod długim czasie wracamy na Dolny Śląsk, odwiedzając po raz pierwszy miasteczko Złoty Stok. Jego nazwa jest nieprzypadkowa, bo związana z wydobywaniem złota – jest najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w Polsce, z około 700-letnią historią górnictwa. Od 1961 roku nie prowadzi się już tutaj procesów wydobywczych, a dziś – od 1996 roku – w dawnej kopalni złota i arsenu znajduje się muzeum. Zajrzymy dziś do niego, ale nie pod ziemię, do sztolni i korytarzy, a do jednego z budynków – dawnej górniczej cechowni. Zbudowano ją, jak wskazuje data nad wejściem, w 1920 roku. 93 lata później, 22 listopada 2013 roku otwarto w niej Izbę Pamięci Górnictwa i Hutnictwa, w której można oglądać liczne pamiątki związane z lokalnym górnictwem, takie jak mundury górnicze i tablice historyczne, ale i inne eksponaty – np. porcelanę i monety z lokalnej mennicy.

  • Miejsce: Złoty Stok, gm. Złoty Stok, pow. ząbkowicki, woj. dolnośląskie
  • Data budowy: 1920 (?)
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie siedziba Izby Pamięci Górnictwa i Hutnictwa
  • Źródła: Wikipedia, Wikipedia; Marek Lorenc, Elżbieta Szumska, Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Przewodnik, Złoty Stok 2015; OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2018-07-17


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.