Schron Regelbau 668 nr 9 w Nowym Dworze

Podczas zbierania materiału do przewodnika pt. „Zapomniane linie kolejowe kujawsko-pomorskiego” udało mi się znaleźć, zobaczyć i sfotografować także kilka innych ciekawych miejsc i zabytków. Podczas badania linii kolejowej 209 Brodnica – Bydgoszcz Wschód, na odcinku Mlewiec – Mirakowo trafiłem na schron Regelbau 668 z 1944 roku, stanowiący element punktu oporu Nowy Dwór. Obiekt znajduje się niedaleko wsi o tej nazwie, blisko toru wspomnianej linii kolejowej, blisko niedużego wiaduktu nad nią. Można do niego dojechać właściwie tylko rowerem lub dojść pieszo z uwagi na leśną, nieutwardzoną drogę. Schron jest w dobrym stanie, choć ogólnodostępny podatny jest zarazem na dewastację. Zachowało się kilka oryginalnych elementów, w tym – widoczne na zdjęciach – stalowe kołnierze do anten. Obiekt ten nie jest jedynym schronem w okolicy – wspomniany punkt oporu stanowią też mniejsze schrony Ringstand 58c (tzw. „Tobruki”), ale do nich, być może, uda mi się dotrzeć innym razem.

  • Miejsce: Nowy Dwór, gm. Kowalewo Pomorskie, pow. golubsko-dobrzyński, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1944
  • Stan: db
  • Inne: element punktu oporu Nowy Dwór
  • Możliwość zwiedzania: tak (uwaga! miejsce opuszczone)
  • Źródła: Włodzimierz Grabowski, Jakub Franczak, Tomasz Kowalski, Piotr Nowiński, Henryk Sokołowski, Kamil Tomczyk, Mariusz Wojciechowski, Mariusz Żebrowski, Twierdza Chełmno. Przewodnik, Wydawnictwo SGK Tomasz Kowalski, 2016, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2017-03-15


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.