Karczma z Wielkiego Pułkowa w Kłóbce

Po raz drugi wracam do Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce. Dotychczas zaprezentowałem tamtejszy wiatrak, dziś kilka zdjęć i słów na temat karczmy. Zbudowano ją w 1780 roku z drewna, w konstrukcji zrębowej i przykryto dachem krytym słomą. Z zewnątrz rzuca się w oczy podcień wsparty na słupach. Ale nie tylko z zewnątrz to ciekawy zabytek – koniecznie trzeba wejść do środka (możliwość zwiedzania wnętrz wyłącznie z przewodnikiem) i zobaczyć wyposażenie w lat 20. minionego stulecia. I chodzi tu nie tylko o samą izbę karczemną, w której uwagę zwracają poszczególne elementy wyposażenia (np. kredensy, liczydło, czy waga), ale także o część mieszkalną karczmarza – Żyda wyznania mojżeszowego. Całość sprawia, że to jeden z ciekawszych obiektów skansenu, pozwalający nam przenieść się w czasie.

  • Miejsce: Wielkie Pułkowo, gm. Dębowa Łąka, pow. wąbrzeski, woj. kujawsko-pomorskie
  • Miejsce obecne: Kłóbka, gm. Lubień Kujawski, pow. włocławski, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1780
  • Stan: bdb
  • Inne: w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym
  • Źródła: praca zbiorowa, Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce. Przewodnik, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Włocławek 2015; Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2019-04-30


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.