Wiatrak z Zadusznik w Kłóbce

Kilka dni temu wspomniałem na Facebooku o wizycie w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce koło Włocławka. Na wycieczkę wybraliśmy słoneczny i bardzo ciepły dzień, tuż przed samą majówką. I była to bardzo dobra decyzja – nie dość, że pogoda trafiła się znakomita, to w skansenie zwiedzających było jak na lekarstwo, dzięki czemu oglądanie muzealnych obiektów wiejskich było ciekawe i przyjemne. Jednym z najważniejszych i najciekawszych eksponatów w skansenie jest wiatrak koźlak zbudowany w 1870 roku, przeniesiony do Kłóbki ze wsi Zaduszniki. To oryginalny obiekt, który można zobaczyć nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz (każdorazowo z przewodnikiem). Ciekawie wygląda zarówno mechanizm wiatraka, jak i zgromadzone wewnątrz zabytku eksponaty – waga, drobne narzędzia, czy nawet prycza dla młynarza. Dzisiejsza galeria zdjęć to dopiero początek prezentacji skansenu w Kłóbce – jednego z moich ulubionych.

  • Miejsce: Zaduszniki, gm. Wielgie, pow. lipnowski, woj. kujawsko-pomorskie
  • Miejsce obecne: Kłóbka, gm. Lubień Kujawski, pow. włocławski, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1870
  • Typ wiatraka: koźlak
  • Stan: bdb
  • Inne: w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym
  • Źródła: praca zbiorowa, Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce. Przewodnik, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Włocławek 2015; Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2019-04-30


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.