Kamienica Pod Złotym Słońcem we Wrocławiu

Wspomniałem już kiedyś, że Wrocław kojarzy mi się – zabytkowo – przede wszystkim z mostami, z racji swego niezwykłego położenia. Ale wystarczy przejść kilkoma ulicami, czy po prostu zajrzeć na wrocławski Rynek by przekonać się, że wielkim skarbem miasta są również jego kamienice. Jedną z najciekawszych jest kamienica Pod Złotym Słońcem. Choć pierwsze domy w tym miejscu powstały już w XIII wieku, to swój obecny, barokowy wygląd kamienica uzyskała pod koniec XVII wieku. Swoją nazwę zawdzięcza rzeźbie przedstawiającej słońce z wieloma promieniami. Co ważne, działania II wojny światowej niemal zupełnie jej nie dotknęły. Pewnie także dlatego jej walory zostały docenione już w 1949 roku wpisem do rejestru zabytków (powtórzonym w 1962 roku). W latach 1965-2004 mieściła Muzeum Sztuki Medalierskiej, a od 2010 roku (po remoncie) mieści Muzeum „Pana Tadeusza”.

  • Miejsce: Wrocław, woj. dolnośląskie
  • Data budowy: XIII w. – pierwsze domy w tym miejscu; 1694-1695 – uzyskała wygląd barokowy; 1727 i 1740 – ważniejsze remonty
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie Muzeum „Pana Tadeusza”; wpisana do rejestru zabytków (1949 i 1962)
  • Źródła: Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2018-07-17


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.