Baszta Biała w Gdańsku

Wspominałem już jakiś czas temu, że w kwietniu tego roku udało mi się odwiedzić i zwiedzić Stare Przedmieście – część Gdańska, którą od dawna chciałem zobaczyć, przede wszystkim ze względu na mnogość bardzo ciekawych zabytków – choć blisko samego centrum znanego turystycznie, to jednak nieco na uboczu, bez tłumów turystów. Jednym z zabytków, który wówczas sfotografowałem była Baszta Biała, zwana też Białą Wieżą, od koloru, jakim pomalowano położony na cegle tynk. Zbudowano ją w latach 1460-1461 jako element miejskich murów obronnych otaczających wspomniane Stare Przedmieście. Swoje funkcje pełniła do XVII wieku (wtedy to powstały zewnętrzne fortyfikacje nowożytne) i została zamieniona na magazyn prochowy. Przetrwała, na szczęście, intensywną rozbiórkę miejskich obwarowań prowadzoną w XIX wieku, ale została uszkodzona w trakcie działań II wojny światowej. Została odbudowana w 1948 roku i wyremontowana w latach 80. minionego wieku przez obecnego właściciela, Klub Wysokogórski Trójmiasto. Ta 13-metrowa budowla została wpisana do rejestru zabytków w 1971 roku. Choć nie można jej zwiedzić, warto przyjrzeć się jej z zewnątrz i zwrócić uwagę chociażby na nietypowy rzut w kształcie zamkniętej litery „U”.

  • Miejsce: Gdańsk, woj. pomorskie
  • Data budowy: 1460-1461; 1670 – zamieniona na magazyn prochowy; 1948 – odbudowana po zniszczeniach wojennych; lata 80. XX w. – remont
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie własność Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto
  • Możliwość zwiedzania: nie
  • Źródła: Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2018-04-14


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.