Spichlerz „Wisłoujście” w Gdańsku

Jednym z najcenniejszych zabytków Gdańska, tym, który przetrwał wojenną zawieruchę 1945 roku jest spichlerz „Wisłoujście”, nazywany też „Błękitnym Barankiem”. To wysoki, siedmiokondygnacyjny obiekt zlokalizowany na Wyspie Spichrzów, przy ulicy Chmielnej 53. Zbudowany został w okresie XVI – XVIII wieku, choć w latach późniejszych był przebudowywany. Do 1945 roku pełnił swoje pierwotne funkcje jako jeden z kilkuset podobnych obiektów na Wyspie Spichrzów. Nie zniszczyła go wojna, ale jakiś czas po jej zakończeniu, gdy przestał być użytkowany jako magazyn, zaczął niszczeć. Uratowało go przejęcie przez Muzeum Archeologiczne w 1995 roku, a następnie remont i przeznaczenie na Centrum Edukacji Archeologicznej „Błekitny Lew”.

  • Miejsce: Gdańsk, pow. gdański, woj. pomorskie
  • Data budowy: XVI-XVIII w.; przebudowy (ważniejsze): ok. 1813 / 1995-2008
  • Stan: bdb
  • Inne: obecnie siedziba Centrum Edukacji Archeologicznej „Błękitny Lew” Muzeum Archeologicznego w Gdańsku; inna nazwa: „Błękitny Baranek”
  • Źródła: Wikipedia, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2018-04-15


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.