Schron Regelbau 668 nr 18 w Ryńsku

Dzięki znakomitej serii przewodników po twierdzach: Grudziądz, Chełmno, Malbork i Toruń (1944-1945) Wydawnictwa SGK otworzyła się możliwość i zachęta do odwiedzania miejsc naprawdę mało znanych i często zapomnianych, nie tylko – choć głównie – związanych z budownictwem militarnym. W ten sposób, zbierając materiał do kolejnej książki o przygodach Mataszków, trafiłem do Ryńska (gm. Ryńsk, pow. wąbrzeski, woj. kujawsko-pomorskie), gdzie – tuż przy DW551 znajduje się schron Regelbau 668 nr 18. To bierny schron piechoty powstały w 1945 jako element niemieckiego Punktu Oporu Ryńsk. Do naszych czasów zachował się w dość dobrym stanie, choć jest opuszczony, a przez to (także przez swoją dostępność) dewastowany.

  • Miejsce: Ryńsk, gm. Wąbrzeźno, pow. wąbrzeski, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data budowy: 1945
  • Stan: dst
  • Inne: element Punktu Oporu Ryńsk
  • Źródła: Włodzimierz Grabowski, Jakub Franczak, Tomasz Kowalski, Piotr Nowiński, Henryk Sokołowski, Kamil Tomczyk, Mariusz Wojciechowski, Mariusz Żebrowski, Twierdza Chełmno. Przewodnik, Wydawnictwo SGK Tomasz Kowalski, 2016, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2018-08-17


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.