Cmentarz ewangelicki w Grabówcu

Dziś wybierzemy się na wirtualną wycieczkę w poszukiwaniu zapomnianych cmentarzy i odwiedzimy wieś Grabówiec (gm. Bobrowo, pow. brodnicki, woj. kujawsko-pomorskie). Nieco w oddaleniu od lokalnej drogi znajdziemy, ukryty wśród drzew cmentarz ewangelicki. Dostępne w internecie dokumenty gminy traktujące o zabytkach znajdujących się na jej terenie wskazują, że cmentarz założony został w I ćwierci minionego wieku. Należy przypuszczać, że zamknięto go w 1945 roku. Zdjęcia pochodzą z marca 2017 roku, a więc sprzed okresu wegetacji roślin. Dzięki temu można było dostrzec nagrobki – w różnym stanie – a nawet tablice z czytelnymi inskrypcjami. Niestety, zalegające wszędzie liście, połamane gałęzie i rozrastające się drzewa i krzewy wskazywały raczej na zaniedbanie cmentarza.

  • Miejsce: Grabówiec, gm. Bobrowo, pow. brodnicki, woj. kujawsko-pomorskie
  • Data założenia: I ćw. XX w.
  • Stan: zły
  • Inne: nieczynny; ujęty w gminnej ewidencji zabytków
  • Źródła: UCHWAŁA Nr XV/143/16 RADY GMINY BOBROWO; GMINNY PROGRAM OPIEKI NAD ZABYTKAMI GMINY BOBROWO NA LATA 2010-2014, OpenStreetMap
  • Zdjęcia wykonane: 2017-03-15


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.